Syn.: Kirengeshoma koreana Nakai, Kirengeshoma suffruticosa Hatus.
Čeleď: Hydrangeaceae Dum. – hortenziovité; Saxifragaceae Juss. – lomikamenovité
Kirengeshoma palmata
Rozšíření: Východoasijský druh s areálem ležícím v centrální části východní Číny (v provinciích An-chuej a Če-ťiang), v Jižní Koreji a Japonsku. Z Korejského poloostrova je uváděn ještě další druh tohoto rodu Kirengeshoma koreana, který je však někdy spojován se zde představovaným druhem.
Ekologie: Roste ve vlhkých horských lesích, v nadmořských výškách od 700 až do 1800 m.
Kirengeshoma palmata
Popis: Vytrvalá bylina s krátkým dřevnatým oddenkem. Lodyha je přímá, 80–120 cm dlouhá, jednoduchá, v průřezu hranatá, červeně naběhlá. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, v dolní části lodyhy v obrysu eliptické až skoro okrouhlé, 10–20 cm dlouhé a stejně tak široké, dlanitě 3–10laločné, horní lodyžní listy jsou kopinaté až vejčité, 3–7 cm dlouhé i široké, na bázi mělce srdčité, po okraji laločnaté, na vrcholu zašpičatělé, po obou stranách přitiskle chlupaté. Květenství je terminální nebo axilární, vrcholičnaté, (1–)3květé, centrální květ je větší; listeny se objevují jen na postranních květech a jsou drobné, čárkovité; květy jsou oboupohlavné, stopkaté, zvonkovité; kalich je polokulovitý, 7–10 mm dlouhý, 5cípý; korunních lístků je 5, jsou podlouhle obvejčité, žluté; tyčinek je 15, čnělky jsou 3 nebo 4, blizna je hlavatá. Plodem je elipsoidní tobolka dosahující až 1,3 cm v průměru, s vytrvávajícími čnělkami.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2016) klasifikuje tento druh jako ohrožený (EN).
Využití: Pozoruhodný druh, který je u nás dosud pěstován poměrně zřídka. Upoutává dosti nápadnými květy, které se objevují na konci léta a vydrží až do hlubokého podzimu, ale i dekorativními listy. Vyžaduje vlhčí humózní půdu a stanoviště polostinné až stinné.
Kirengeshoma palmata
Kirengeshoma palmata
Kirengeshoma palmata
Kirengeshoma palmata
Fotografováno dne 30. 9. 2017 (Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).