KOELERIA HIRSUTA (DC.) Gaudin – smělek / ometlina

Syn.: Aira hirsuta Haller f. ex Schleich., Airochloa hirsuta Link, Festuca hirsuta DC., Koeleria flavovirens Domin, Koeleria hirsuta var. schinzii Domin, Koeleria hirta Desv., Koeleria montana Jord. ex Nyman, nom. inval., Koeleria schinzii (Domin) Ujhelyi
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Koeleria hirsuta
Rozšíření: Alpský druh s nevelkým areálem v severovýchodní Itálii, kde roste od Piemontu až po Karnské Alpy, dále omezeně v jižní části Švýcarska, v Rakousku jen v Tyrolsku a v nejzápadnějších Korutanech.
Ekologie: Typicky roste na strmých, výslunných, travnatých a kamenitých svazích, v sutích a ve skalních štěrbinách v subalpínském a alpínském stupni, výhradně na nevápenném podloží. Lokality leží v nadmořské výšce 1500–2600 m.
Koeleria hirsuta
Popis: Vytrvalá trsnatá tráva vysoká 10–30 cm; stébla jsou přímá, na bázi cibulkatě ztloustlá, jejich internodia jsou někdy chlupatá. Listy jsou přímé nebo srpovitě zatočené, 3–15 cm dlouhé a 0,5–2 mm široké, šedozelené; jazýček je dřípený, 0,5–2 mm dlouhý, lysý; listové pochvy jsou lysé nebo pýřité. Květenství je stažená lata, obvykle v obrysu vejčitá, 2–5 cm dlouhá a 1–1,5 cm široká; klásky jsou 2–4květé, 4,5–6 mm dlouhé, smáčknuté; plevy jsou kopinaté, kratší než klásek, hustě krátce chlupaté; pluchy jsou blanité, 4,5–6 mm dlouhé, chlupaté, na vrcholu s osinou 1–3 mm dlouhou. Plodem je okoralá obilka.
Koeleria hirsuta
Koeleria hirsuta
Koeleria hirsuta
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 8. 2017 (Itálie, Lombardie, Valdidentro, jižní svahy Piz Umbrail).