Syn.: Discosphaera deusta (Hoffm.) Dumort., Hypoxylon deustum (Hoffm.) Grev., Hypoxylon magnosporum Lloyd, Hypoxylon ustulatum Bull., Nemania deusta (Hoffm.) Gray, Nemania maxima (Weber) House, Sphaeria albodeusta Wahlenb., Sphaeria deusta Schumach., Sphaeria deusta Hoffm., Sphaeria maxima Weber, Sphaeria maxima Bolton, Sphaeria versipellis Tode, Stromatosphaeria deusta (Hoffm.) Grev., Ustulina deusta (Hoffm.) Lind, Ustulina maxima (Weber) Wettst., Ustulina vulgaris Tul. et C. Tul.
Čeleď: Xylariaceae Tul. et C. Tul. – dřevnatkovité
Kretzschmaria deusta

Kretzschmaria deusta

Rozšíření: Listnaté lesy mírného pásu, roste především v červnu až říjnu, odumřelé plodnice jsou velmi trvanlivé.
Ekologie: Spálenka skořepová napadá zejména mrtvé dřevo listnáčů. Na něm se často slévá několik plodnic do velkých ploch.
Popis: Plodnice spálenky skořepové jsou nepravidelně rozlité, středem i okraji přirostlé. Mladé plodnice jsou bílé nebo šedé s bílými okraji. Zralé plodnice pak tvoří nepravidelně rozlité vrstvy zčernalé, na povrchu bublinaté krusty na dřevitém substrátu. Jsou velmi tvrdé a křehké, strukturou i vzhledem připomínají lávovou strusku. Jejich tvrdost je způsobena velkým množstvím chitinu v tkáních. Výtrusný prach je černý.
Záměny: Prakticky vyloučeny.
Využití: Nejedlý, testuje se ve zdravotnictví.
Poznámka: Nápadný a hojný druh.
Kretzschmaria deusta
Kretzschmaria deusta
Fotografováno dne 20. 3. 2009 (Klášterec nad Ohří).