LACCARIA AMETHISTINA Cooke – lakovka ametystová / lakovka ametystová

Syn.: Agaricus amethystinus Huds., Agaricus amethystinus Huds. var. amethystinus, Collybia amethistina (Cooke) Quél., Laccaria hudsonii Pázmány, Laccaria laccata var. amethystina (Cooke) Rea, Russuliopsis laccata var. amethistina (Cooke) J. Schröt.
Čeleď: Hydnangiaceae Gäum. et C. W. Dodge – lanýžovcovité

Laccaria amethystina

Rozšíření: Je rozšířená v celém mírném pásmu severní polokoule, v Africe a Austrálii.

Ekologie: Vyrůstá od června do listopadu nejčastěji v listnatých lesích na listovém opadu a v mechu, ale i v jehličnatých lesích, parcích a zahradách s lesními stromy. Objevuje se obvykle ve skupinách.

Laccaria amethystina

Popis: Klobouk má průměr 2-6 cm, v mládí je vyklenutý, později až plochý a zvlněný, často na středu vtlačený. Povrch klobouku je zpočátku hladký, později sametově matný až jemně šupinkatý. Barva se mění podle stáří a počasí. Celá plodnice má ametystově fialovou barvu, starší jsou fialově hnědé, za sucha až bělavé. Lupeny jsou tlusté, řídké, široce přirostlé, někdy částečně sbíhající na třeň, u starších plodnic mohou být lupeny zkadeřené a bíle zbarvené výtrusným prachem. Třeň je vysoký 4–8 cm, do 0,8 cm tlustý. Je dutý, často vmáčklý a pokřivený, tuhý, bělavě vláknitý, na bázi s nafialovělým myceliem. Dužnina je tenká, světle fialová, později nahnědlá, bez výrazné chuti a vůně. Výtrusný prach je bělavý, výtrusy bezbarvé, kulovité, ostnité, 9–11 μm velké.

Laccaria amethystinaLaccaria amethystina
Laccaria amethystina

Záměny: Typicky fialově zbarvené plodnice jsou nezaměnitelné. Fialovou barvu má ještě čirůvka fialová (Lepista nuda) a pavučinec fialový (Cortinarius violaceus). Podobná tvarem je lakovka obecná (Laccaria laccata), která má ale oranžově hnědou až růžově okrovou barvu.

Využití: Je to jedlá houba vhodná pro různé kuchyňské úpravy. Používají se jen kloboučky.

Laccaria amethystina

Fotografováno ve dnech 23. 5. a 6. 7. 2009 (Česko, u Roztok).