Syn.: Monoestes unifolia (Jacq.) Salisb., nom. inval., Scillopsis unifolia (Jacq.) Lem.
Česká jména: různolacháč (Presl 1846)
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Hyacinthaceae Batsch – hyacintovité
Lachenalia unifolia
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky. Areál se rozkládá v provinciích Northern Cape (na jihu) a Western Cape (na západě a jihozápadě až po Kapský poloostrov a městečko Breadsdorp). V areálu je rozlišováno více variet.
Ekologie: Roste na písčitých půdách na erodovaných žulových nebo pískovcových podkladech. Kvete na jaře.
Lachenalia unifolia
Popis: Cibulnatá bylina vysoká 10–35 cm. List je pouze jediný, s pochvovitou bází, která je příčně zeleně a hnědoooranžově proužkovaná, čepel je úzká, až 36 cm dlouhá, poněkud spirálovitě stočená, plynule zúžená do prodloužené špičky. Lodyha je přímá, na vrcholu nese hrozen stopkatých, rozestálých nebo poněkud sehnutých květů; květy jsou 0,8–1,5 cm dlouhé, krátce válcovité až lehce zvonkovité; okvětní lístky jsou na bázi krátce srostlé a poněkud rozšířené, vnější jsou na bázi světle modré nebo růžové, výše žlutavé, s hnědavou nebo červenavou skvrnkou pod vrcholem, poněkud delší vnitřní jsou celé bělavé; tyčinek je 6, z okvětí nevyčnívají; gyneceum tvoří 3 srostlé plodolisty se svrchním semeníkem. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky náleží mezi taxony vyžadující pozornost (LC – least concern).
Lachenalia unifoliaLachenalia unifolia
Lachenalia unifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Tulbagh).