Syn.: Atractobolus virgineus (Batsch) Kuntze, Chaetocalathus bicolor (Pat. et Demange) Singer, Crinipellis bicolor Pat. et Démante, Dasyscyphus virgineus (Batsch) Gray, Lachnella bicolor (Pat. et Demange) Locq., Lachnella virginea (Batsch) W. Philips, Marasmius bicolor (Pat. et Demange) Sacc. et Trotter, Peziza virginea Batsch, Peziza virginea Batsch var. virginea
Čeleď: Hyaloscyphaceae Nannf. – brvenkovité
Lachnum virgineum
Rozšíření a ekologie: Vyrůstá po celý rok, velmi hojně v dubnu až červnu, především v listnatých lesích na mrtvých větvičkách ostružiníku, habru a jiných listnáčů, najdeme ji i na bukových číškách a borových šiškách.
Popis: Plodničky mají průměr 0,5–2 mm, jsou bílé, v mládí téměř kulovité, později číškovité, starší plodničky jsou vyklenuté až polokulovité. Vnitřní strana terčíku – rouško – je hladké, ve stáří může mít až krémový odstín. Okraj terčíku, vnější strana i třeň jsou hustě pokryté dlouhými chloupky. Na okrajových chloupcích jsou často drobné kapičky. Třeň je až 2 mm dlouhý. Výtrusy mají vřetenovitý tvar, jsou 6–11 × 1,5–2,5 µm velké.
Záměny: Bílé plodničky mají i chlupáček krátkochlupý (Lachnum brevipilum), chlupáček sněžný (Dasyscyphella nivea) a chlupáček křišťálový (Dasyscyphella crystallina).
Využití: Nekonzumuje se.
Lachnum virgineum
Lachnum virgineum
Fotografováno dne 27. 4. 2008 (u Roztok).