Syn.: Gymnandra altaica Willd., Gymnandra integrifolia Willd., Lagotis altaica (Willd.) P. A. Smirn., Lagotis glauca var. pallasii Trautv.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Lagotis integrifolia
Rozšíření: Hory Střední Asie, areál druhu je táhne od Altaje přes Mongolsko a čínské Vnitřní Mongolsko až do provincie Šan-si (Wu-tchaj-šan), na jihozápadě zasahuje přes čínský Sin-ťiang až do východního Kazachstánu a Kyrgyzstánu.
Ekologie: Roste na skalnatých a kamenitých svazích, v křovinách, v nadmořské výšky zhruba od 2400 do 3100 m.
Lagotis integrifolia
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, 10–40 cm vysoká. Lodyha je přímá, bazální listy jsou 2–4, jejich řapík je 3–12 cm dlouhý, čepel je vejčitá až kopinatá, poněkud dužnatá, na bázi klínovitá, celokrajná nebo zubatá; lodyžní listy až 4, jsou krátce řapíkaté nebo přisedlé, menší. Květenství je terminální, klasnaté, 5–12 cm dlouhé, v době plodu prodlužující se; listeny jsou široce vejčité, na vrcholu špičaté; kalich je kratší než listen, jeho cípy jsou trojúhelníkovité; koruna je 8–12 mm dlouhá, bělavá až namodralá či dokonce purpurová, dvoupyská, dolní pysk je 2–3laločný, horní pysk je nedělený nebo 2laločný, celokrajný nebo zubatý. Plod je 5–6 mm dlouhý.
Poznámka: Do rodu Lagotis je v současnosti započítáváno 20 akceptovaných druhů, které se vyskytují na severní polokouli.
Lagotis integrifolia
Lagotis integrifolia
Lagotis integrifolia
Fotografováno v červenci 1988 (Kyrgyzstán, Ťan-šan, Kyrgyzský Alatau, údolní systém Alamedin).