Syn.: Bartsia glauca Poir. ex Steud., Bartsia gymnandra L. f., Gymnandra borealis Pall., Gymnandra cashmeriana Royle ex Benth., Gymnandra dentata Willd., Gymnandra elongata Willd., Gymnandra gmelini Cham. et Schltdl., Gymnandra gracilis Willd., Gymnandra kunawurensis Royle ex Benth., Gymnandra longiflora Kar. et Kir., Gymnandra merckii Cham. ex Choisy, Gymnandra minor Willd., Gymnandra ovata Willd., Gymnandra pallasii Cham. et Schltdl., Gymnandra reniformis Willd., Gymnandra stelleri Ledeb. ex Spreng., Lagotis glauca Gaertn., Lagotis glauca subsp. minor (Willd.) Hultén, Lagotis glauca var. pallasii (Cham. et Schltdl.) Krylov, Lagotis reniformis (Willd.) Standl., Paederota borealis Lam. ex Choisy, Rhinanthus glauca Poir.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Lagotis minor
Rozšíření: Taxonomicky poněkud složitější druh, v tomto pojetí rozšířený na severu Eurasie a severozápadě Severní Ameriky – jeho areál se táhne od severovýchodu evropského Ruska přes Tajmyr, Kamčatku, Kurily a Čukotku až po Aljašku a Yukon. Z Kamčatky, odkud pocházejí naše snímky, byl popsán jako druh Lagotis glauca.
Ekologie: Roste v tundře, na horských trávnících, skalních teráskách i lávových polích.
Lagotis minor
Popis: Vytrvalá bylina, 30–40 cm vysoká, s lodyhou vystoupavou až přímou. Přízemní listy jsou řapíkaté, eliptické až skoro okrouhlé, vzácněji i kopinaté, 9–12 cm dlouhé a 5–10 cm široké, na okraji vroubkované, lodyžní listy jsou přisedlé, menší, zhruba 4–5 cm dlouhé a 2–4 cm široké. Květenstvím je klas dosahující šířky až 25 mm; listeny jsou okrouhlé, namodralé; kalich je trubkovitý, 4–5 mm dlouhý; koruna je 8–15 mm dlouhá, modrá nebo i bělavá, dvoupyská, horní pysk je 2–3 mm dlouhý, obvykle mělce dvoulaločný nebo téměř celistvý, dolní pysk je dvoulaločný, s laloky víceméně špičatými; tyčinky jsou 2. Plod je 5–6 mm dlouhý a 2–5 mm široký.
Lagotis minor
Lagotis minor
Lagotis minorLagotis minor
Lagotis minor
Fotografováno dne 20. 7. 2008 (Rusko, Kamčatka, Jelizovskij rajon, severozápadně od sopky Mutnovskij, poblíž hory Dvugorbaja).