Syn.: Aetheolaena otophora (Wedd.) B. Nord., Senecio otophorus Wedd.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Lasiocephalus otophorus
Rozšíření: Druh Severních And, vyskytuje se v západní Venezuele (stát Táchira), Kolumbii a Ekvádoru. V areálu jsou rozlišovány tři variety, kromě nominátní jsou to ještě Lasiocephalus otophorus var. christophori (plstnaté rostliny z vyšších zón párama) a L. o. var. microcephalus (rostliny s malými úbory z ekvádorské provincie Azuay).
Ekologie: Roste v horských vlhkých lesích, vystupuje ale i nad hranici lesa do párama, objevuje se tedy v nadmořských výškách zhruba od 2700 až do 4400 m.
Lasiocephalus otophorus
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, 30–40 cm vysoký, chudě větvený, s větvemi skoro lysými až plstnatými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, nejvyšší přisedlé, řapík je ouškatý, čepel vejčitá, 3–4 cm dlouhá a 1,2–1,5 cm široká, na bázi uťatá, na okraji podvinutá, zubatá, na líci lysá, na rubu chlupatá. Úbory jsou stopkaté, až 12 mm dlouhé; listeny zákrovečku jsou kopinaté, kratší než listeny zákrovu, zákrov je zvonkovitý, zákrovních listenů je 15–20, jsou kopinaté, květy jsou trubkovité, blizna je rozeklaná, s chomáčkem trichomů. Plodem je nažka s chmýrem.
Poznámka: Část mezinárodních botanických databází přeřadila některé druhy rodu Lasiocephalus k rodu Aetheolaena, týká se to i zde představovaného druhu.
Lasiocephalus otophorusLasiocephalus otophorus
Lasiocephalus otophorus
Lasiocephalus otophorus
Lasiocephalus otophorus
Fotografoval Mário Duchoň, dne 14. 2. 2014 (Kolumbie, okolí sopky Nevado del Ruiz).