LATANIA LONTAROIDES (Gaertn.) H. E. Moore

Syn.: Cleophora commersonii (J. F. Gmel.) O. F. Cook, Cleophora lontaroides Gaertn., Latania borbonica Lam., Latania commersonii J. F. Gmel., Latania plagicoma Comm. ex Balf. f., nom. inval., Latania rubra Jacq., Latania vera Voss, nom. inval.
Čeleď: Arecaceae – arekovité

Latania lontaroides

Rozšíření: Endemit ostrova Réunion, kde roste pouze na malém úseku podél západního pobřeží. Do rodu Latania patří celkem 3 druhy, každý z nich je endemitem některého z ostrovů Maskarén.

Ekologie: Křovitá a stromová savana nedaleko pobřeží. Na Réunionu provází nejsušší část ostrova, která je v závětří před přicházejícím monzunem. Na těchto stanovištích s lehkými, dobře propustnými půdami panují horká a deštivá léta a relativně chladnější a sušší zimy.

Latania lontaroides
Popis: Dvoudomá palma dorůstající výšky asi 12 m, s kmenem o průměru kolem 25 cm, pod korunou pokrytým bázemi odumřelých listů. Listy jsou dlanité; řapík je 1,2–1,8 m dlouhý, zpravidla nápadně červeně naběhlý, v mládi poněkud trnitý; čepel je v obrysu okrouhlá, dosahuje asi 1,5 m v průměru, je tmavozelená, na rubu poněkud světlejší; žebra jsou roztrhaná do více než poloviny. Květenství vyrůstá mezi listy, je bohatě latovitě rozčleněné, 90–180 cm dlouhé, s 9–16 větvemi; samčí květy tvoří válcovité, koncové, 18–25 cm dlouhé klasy, mají střechovitě uspořádané, na okraji dřípené žlutavé okvětí, 28–32 tyčinek a trojboké jehlancovité pistillodium; samičí květy tvoří květenství chudší, pouze s 8–10 větvemi; staminodia jsou srostlá do zubatého kalíškovitého útvaru, semeník je trojpouzdrý, čnělky jsou 3. Plody jsou elipsoidní, 5–7,5 cm dlouhé, zelenohnědé peckovičky.

Ohrožení a ochrana: Druh je ohrožen ničením stanovišť, v přírodě dnes přežívá jen nevelký počet jedinců. Proto je zařazen v Červeném seznamu IUCN mezi ohrožené druhy.

Využití: Dosti často pěstovaná palma, zejména ve své domovině, ale oblíbená i v dalších územích. Počet pěstovaných jedinců dnes mnohonásobně převyšuje počet rostlin na původních stanovištích. V kultuře snáší i značné poklesy teplot, proto ji lze pěstovat i v subtropických podmínkách.

Latania lontaroidesLatania lontaroides
Latania lontaroides
Latania lontaroides

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13., 19. a 20. 9. 2008 (Réunion, St-Pierre, Les Colimacons a L´Hermitage les Bains) a 13. 2. 2011 (Seychely, ostrov Praslin, Grand‘ Anse a Anse Volbert).