LATHYRUS DIGITATUS (M. Bieb.) Fiori – hrachor

Syn.: Lathyrus cyaneus (Steven) K. Koch, Lathyrus cyaneus subsp. digitatus (M. Bieb.) Ponert, Lathyrus sessilifolius (Sibth. et Sm.) Ten., Lathyrus tempskyanus (Freyn et Sint.) K. Maly, Orobus cyaneus Steven, Orobus digitatus M. Bieb., Orobus sessilifolius Sibth. et Sm.
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Lathyrus digitatus

Rozšíření: Východomediteránní druh rostoucí od Itálie (jen v horách v jižní části poloostrova) a Tuniska přes Balkán do Turecka a Libanonu, izolovaně ještě na Krymu.

Ekologie: Roste na kamenitých místech ve světlých borových nebo dubových lesích nebo ve stálezelených křovinách, v nadmořských výškách 200–1500 m.

Lathyrus digitatus

Popis: Vytrvalá bylina s tenkými, vystoupavými nebo přímými, nekřídlatými lodyhami vysokými 15–40 cm. Listy jsou střídavé, téměř přisedlé, tvoří je 1–2 páry velmi sblížených lístků; lístky jsou čárkovité, 2–7(–8) cm dlouhé a často jen 2–4 mm široké, nejčastěji s 3 souběžnými žilkami; palisty jsou kopinaté, asi 12 mm dlouhé. Květenství tvoří úžlabní, 3–6květé hrozny, stejně dlouhé nebo delší než podpůrné listy; květy jsou stopkaté; kalich je 6–9 mm dlouhý, dolní zuby jsou poněkud kratší než kališní trubka; koruna je 1,5–2 cm dlouhá, nachová nebo modravá. Plody jsou v obrysu čárkovitě obkopinaté, 3,5–5,5 cm dlouhé lusky.

Lathyrus digitatusLathyrus digitatus
Lathyrus digitatus

Fotografováno dne 16. 5. 2011 (Turecko, pohoří Taurus, Yarpuz).