LATHYRUS NISSOLIA L. – hrachor trávolistý

Syn.: Nissolia uniflora Moench, Anurus linifolius C. Presl, Orobus nissolia (L.) Foyer., Lathyrus phylloideus Lager in Cariot
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Lathyrus nissolia

Rozšíření: Ve střední, západní, východní a jižní Evropě, v severní Africe a západní Asii. V Čechách se vyskytuje roztroušeně až ojediněle v termofytiku a mezofytiku, především ve středních a severních Čechách. Spekuluje se, zda je na našem území původní, v poslední době sílí názory, že nikoli.

Ekologie: Hrachor trávolistý obývá suchá travnatá stanoviště, lemy křovin a teplých lesů, okraje polí a cest. Často osidluje také čerstvě narušená stanoviště (okraje komunikací a deponie zeminy nebo luční kazy).

Popis: Jednoletá bylina. Kořeny jsou dlouhé, vřetenovité. Lodyhy jsou přímé, vysoké až 60 cm, hranaté, lysé, nevětvené. Listy jsou redukované na fylodium, téměř přisedlé, čárkovitě kopinaté až čárkovité, až 16 cm dlouhé. Listy mají 3-5 žilek a jsou lysé, jasně zelené až nasivělé; palisty jsou šídlovité až polostřelovité, dlouhé až 2 mm. Stopky květenství jsou až 15 cm dlouhé, květenství s 1–2 květy. Kalich je zvonkovitý, kališní cípy kopinaté. Koruna je červenofialová nebo růžovofialová, s tmavšími žilkami. Lusky až se 17 semeny, až 6 cm dlouhé, lysé nebo krátce odstále chlupaté.

Ohrožení a ochrana: Hrachor trávolistý je českým červeným seznamem řazen mezi nedostatečně prostudované druhy vyžadující další pozornost (C4b). Na Slovensku patří nominátní poddruh k taxonům potenciálně ohroženým (NT), poddruh subsp. futakii ke kriticky ohroženým (CR), poddruh subsp. pubescens k méně dotčeným (LC).

Poznámka: Hrachor trávolistý je u nás rozlišován do dvou poddruhů: Lathyrus nissolia subsp. nissolia (hrachor trávolistý pravý) a Lathyrus nissolia subsp. pubescens (hrachor trávolistý pýřitý). Na našich snímcích je Lathyrus nissolia subsp. pubescens.

Lathyrus nissoliaLathyrus nissolia
Lathyrus nissoliaLathyrus nissolia

Fotografováno dne 13. 6. 2006 (Česko, Čechy, Doupovská pahorkatina, Úhošťany – 330 m n. m.).