Syn.: Rhabdotheca picridioides Webb
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Launaea picridioides
Rozšíření: Endemit Kapverdských ostrovů: znám je ze západního křídla severní skupiny Barlavento, kde roste na ostrovech Santo Antão, São Vicente a São Nicolau i na malých neobydlených ostrůvcích mezi nimi. Výskyt na ostrově Brava se týká odlišného endemického druhu Launaea thalassica.
Ekologie: Vzhledem velmi charakteristická rostlina, přizpůsobená na růst na relativně vlhkých, často zastíněných a mlžných severních svazích. Najdeme ji obvykle na skalních teráskách nebo i na kolmých mokvavých skalách, vystupuje do nadmořských výšek až 800 m.
Launaea picridioides
Popis: Vytrvalá rostlina s dřevnatějícími větvičkami, tvořící keříky tvořené nahloučenými listovými růžicemi, vysoké do 30 cm. Listy jsou soustředěné na konci větviček, jsou podlouhlé, 5–10 cm dlouhé, mělce laločnaté, listové úkrojky jsou na okraji poněkud zvlněné a ostnité. Lodyhy dorůstají délky až 40 cm, jsou často převislé, v horní části bývají chudě větvené. Úbory jsou téměř přisedlé, mají asi 1 cm v průměru; zákrov je střechovitý, víceřadý, vnějších zákrovních listenů je 8; všechny květy jsou oboupohlavné, jazykovité, žluté. Nažky jsou válcovité až zploštělé a nesou vytrvalý, víceřadě uspořádaný chmýr.
Poznámka: Rod Launaea zahrnuje kolem 50 druhů rozšířených od Makaronésie po Blízký východ.
Launaea picridioides
Launaea picridioidesLaunaea picridioides
Launaea picridioides
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2., 4. a 6. 11. 2006 (Kapverdy, Santo Antão, Fontainhas, Corda a Pontinha da Janela).