LAURUS AZORICA (Seub.) Franco – vavřín azorský / vavrín

Syn.: Persea azorica Seub., Laurus canariensis var. lutea Menezes
Česká jména: vavřín azorský (Mareček 1997)
Čeleď: Lauraceae Juss. – vavřínovité

Laurus azorica

Rozšíření: Pochází z Azor, byl zde zaznamenán na všech ostrovech.

Ekologie: V minulosti běžná součást stálezelených lesů v roklinách a na prudších svazích, do současnosti byl na mnoha místech vytlačen zavlečenými druhy (zejména Pittosporum undulatum) a vyskytuje se pouze roztroušeně. Vystupuje do nadmořské výšky 850 m.

Laurus azorica

Popis: Stálezelený dvoudomý strom, dorůstá do výšky 13 m a průměru kmene 35 cm; letorosty jsou v mládí hustě hnědě plstnaté. Listy jsou střídavé, aromatické; řapík je asi 2 cm dlouhý, zelený; čepel je eliptická až obvejčitá, až 15 cm dlouhá a 6 cm široká, kožovitá, tmavozelená, na líci olysalá, na rubu dosti hustě chlupatá, s paždí žilek s domatiemi, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu tupě špičatá. Květenství je tvoří téměř přisedlé okolíky; květy jsou jednopohlavné; okvětí tvoří 4 volné, obkopinaté, asi 4 mm dlouhé, světle žluté lístky; v samčích květech je 8–30 fertilních tyčinek; v samičích jsou 2–4 staminodia; semeník je svrchní, jednopouzdrý. Plodem je elipsoidní, 1–2 cm dlouhá zelená, posléze černající bobule s 1 semenem.

Poznámka: Druh byl původně popsán z Azorských ostrovů a toto jméno se používalo i pro podobné rostliny z Madeiry a Kanárských ostrovů. Teprve nedávné výzkumy prokázaly druhovou odlišnost azorských populací (zastoupením izoenzymů se spíše blíží mediteránnímu druhu Laurus nobilis než ostatním makaronéským rostlinám, které jsou řazeny k druhu Laurus novocanariensis).

Laurus azorica
Laurus azorica
Laurus azorica

Fotografovala Věra Svobodová, dne 20. 8. 2018 (Portugalsko, Azorské ostrovy, São Miguel, Furnas, Parque Terra Nostra).