LAVANDULA MULTIFIDA L. – levandule / lavanduľa

Syn.: Lavandula multipartita Christm., Lavandula pinnatifida Webb, nom. inval.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Lavandula multifida

Rozšíření: Západomediteránní druh. V Evropě roste v jižním Portugalsku a Španělsku, dále na Sicílii, v Kalábrii a na Maltě; v severní Africe se vyskytuje od Maroka po Tunisko. Výskyt na Baleárách a v Egyptě je nejistý.

Ekologie: Roste především v suchých trávnících, zejména na místech s poněkud vyšším obsahem dusíku. Preferuje vápence a jiné bazické horniny, méně často roste i na substrátech kyselých.

Lavandula multifida

Popis: Aromatický polokeř vysoký 15–80(–90) cm; větvičky jsou obvykle dlouze odstále chlupaté, tyto chlupy jsou jednoduché, více než 2 mm dlouhé. Listy jsou vstřícné, dvakrát zpeřené, v obrysu vejčité, 1–5 cm dlouhé a 0,5–2,5(–3) cm široké, olysalé nebo s přitisklými hvězdovitými chlupy, úkrojky posledního řádu jsou 3,5–12 mm dlouhé, čárkovité. Květenství je válcovité, 1,2–8 cm dlouhé, složené z 7–15 dvoukvětých lichopřeslenů; listeny jsou vejčité, 3,5–4,5 mm dlouhé; kalich je trubkovitý, (4–)4,5–5 mm dlouhý, tmavočervený nebo fialový, 2 dolní zoubky jsou trojúhelníkovité, 1–2 mm dlouhé, horní zoubky jsou nezřetelné; koruna je pyskatá, 9–14 mm dlouhá, modrofialová, cípy horního pysku jsou 2–5 mm dlouhé, dolního 1–2 mm dlouhé; tyčinky jsou 4; semeník je svrchní. Plody jsou elipsoidní až zaobleně jehlancovité tvrdky, 1,6–1,7 mm dlouhé.

Lavandula multifida
Lavandula multifidaLavandula multifida
Lavandula multifida

Fotografoval Mário Duchoň, dne 2. 4. 2012 (Maroko, Demnate).