LAVANDULA NIMMOI Benth. – levandule / levanduľa

Syn.: Lavandula bipinnata var. nimmoi (Benth.) Kuntze
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Lavandula nimmoi

Rozšíření: Vyskytuje se pouze na ostrově Sokotra, patří tedy k jeho endemitům. Jediný druh levandulí na ostrově; příbuzné druhy, k nimž patří i Lavandula pubescens, se vyskytují od Makaronésie a severní Afriky až do jižní části Arabského poloostrova, včetně horských skupin na Sahaře.

Ekologie: Kamenitá a křovinatá místa ve vnitrozemí ostrova, od vápencových svahů lemujících pobřeží až do centrálního pohoří Haghier. Převážně na vápenci v nadmořských výškách 50–800 m, výjimečně vystupuje i výše (až do 1100 m). Preferuje spíše stanoviště periodicky dotovaná monzunovými srážkami nebo kondenzací oblčnosti.

Lavandula nimmoi

Popis: Stálezelený, měkce pýřitý keřík dorůstající výšky nanejvýš 1 m. Listy jsou vstřícné, peřenosečné, 5–15 mm dlouhé, živě zelené, úkrojky jsou nepravidelně laločnaté, lehce podvinuté, celý list je jakoby zkrabacený. Květenství je oddálený koncový lichoklas (v uzlinách pod ním jsou pouze drobné listeny), 7–15 mm dlouhý, poměrně řídký. Listeny v květenství jsou drobné, kopinaté, hnědavé. Květy mají krátký kalich a nevýrazně pyskatou korunu, koruna má krátkou trubku a nálevkovitě rozevřené pysky, je světle fialová, laloky horního pysku jsou vejčité, postranní laloky dolního pysku jsou užší než nejdelší lalok prostřední.

Lavandula nimmoiLavandula nimmoi
Lavandula nimmoi
Lavandula nimmoi

Fotografováno dne 20. a 24. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra, výstup na planinu Homhil; hřeben pohoří Haghier).