LAVANDULA ROTUNDIFOLIA Benth. – levandule / levanduľa

Syn.: Stoechas rotundifolia (Benth.) Rchb. f.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Lavandula rotundifolia

Rozšíření: Endemit Kapverdských ostrovů; roste na nejvyšších ostrovech severní skupiny Barlavento (Santo Antão, São Vicente a São Nicolau) i jižní skupiny Sotavento (Santiago a Fogo).

Ekologie: Křoviny, skalní terásky, kamenitá místa v zóně ovlivňované pravidelnou pasátovou oblačností, kde se mnoho dní v roce téměř po celý den udržují silné mlhy.

Lavandula rotundifolia

Popis: Vždyzelený polokeřík dorůstající výšky až 1 m, s přímými nebo vystoupavými větvičkami. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, v obrysu vejčité, až 7 cm dlouhé, ploché, lysé, žlutozelené, na okraji nepravidelně hrubě zubaté, s úzkými, dosti mělkými zářezy mezi laloky. Květenství je dosti husté, vejčité, řidčeji prodloužené a tvoří je strboulovitě shloučené lichoklasy (někdy více takových strboulů tvoří latovitý soubor); květy mají trubkovitý kalich, koruna je dvoupyská, 10–13 mm dlouhá, světle modrofialová, s trubkou na vrcholu lehce prohnutou. Plody jsou tvrdky.

Poznámka: Lavandula rotundifolia je lysá a na první pohled – na rozdíl od ostatních levandulí vyskytujících se v Makaronésii – postrádá xeromorfní stavbu, což je zřejmá odpověď na to, že roste v relativně vlhkém prostředí.

Lavandula rotundifoliaLavandula rotundifolia
Lavandula rotundifolia
Lavandula rotundifolia

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2. a 3. 11. 2006 (Kapverdy, ostrov Santo Antão, Delgadin´, Fontainhas a kráter Cova).