Syn.: Boletus carpini (R. Schulz) A. Pearson, Boletus pseudoscaber Kallenb., Boletus scaber var. carpini R. Schulz, Krombholzia pseudoscabra (Kallenb.) Vassilkov, Krombholziella carpini (R. Schulz) Alessio, Krombholziella carpini (R. Schulz) Bon, Krombholziella pseudoscabra (Kallenb.) Šutara, Leccinellum carpini (R. Schulz) Bresinsky et Manfr. Binder, Leccinum carpini (R. Schulz) M. M. Moser ex D. A. Reid, Trachypus carpini (R. Schulz) J. Favre – hřib nachovýtrusný, hřib vrásčitý, kozák rýžkatý, kozák vrásčitý
Čeleď: Boletaceae Chevall. – hřibovité
Leccinum pseudoscabrum
Rozšíření: Je rozšířený v celém mírném pásmu severní polokoule.
Ekologie: Vyrůstá dosti hojně v červnu a červenci, někdy i v září, v listnatých a smíšených lesích od nížin po pahorkatiny, především pod habry, někdy i pod lískami a duby. Objevuje se jednotlivě i ve skupinách.
Leccinum pseudoscabrum
Popis: Klobouk má průměr 4–15 cm, v mládí je polokulovitý, později kuželovitě klenutý až poduškovitě rozprostřený. Povrch klobouku je nerovný – s jamkami a hrbolky, pokožka je matná, za vlhka slabě lepkavá, za sucha políčkovitě rozpraskaná. Má proměnlivou barvu, šedohnědou, olivově hnědou až černohnědou. Rourky jsou u třeně vykrojené, jinak vysoké 1–2,5 cm, v mládí bělavé, později žlutošedé až šedohnědé, otlačením postupně černají. Póry jsou stejně zbarvené, drobné, okrouhlé. Třeň je vysoký 5–16 cm, v mládí hřibovitě břichatý, později válcovitý, k vrcholu zúžený. V horní polovině je často vrásčitý. Má bělavou, později až šedohnědou barvu, je pokrytý šedočernými šupinkami. Dužnina je pevná, až ve stáří v klobouku měkne. Má bělavou barvu, na řezu růžoví a postupně až zčerná. Vůně je příjemně houbová, chuť výborná, lehce nakyslá. Výtrusný prach je hnědavý, výtrusy hladké, vřetenovité, 10–20 × 4–7 µm velké.
Leccinum pseudoscabrumLeccinum pseudoscabrum
Záměny: Nejvíce podobný je kozák březový (Leccinum scabrum), který roste později, pod břízami, jeho dužnina se na řezu nezbarvuje. Podobné jsou i kozák topolový (Leccinum duriusculum) s šupinkatě vláknitým kloboukem a kozák dubový (Leccinium crocipodium) z žlutými tóny a žlutými rourkami.
Využití: Výborná jedlá houba, málo červivějící.
Leccinum pseudoscabrum
Leccinum pseudoscabrum
Fotografováno ve dnech 6. 7. a 11. 7. 2009 (u Roztok).