LEONTICE LEONTOPETALUM L. – levnice mýdelná

Syn.: Leontice brevibracteata St.-Lag.
Česká jména: levnice mýdelná (Berchtold et Presl 1825)
Čeleď: Berberidaceae Juss. – dřišťálovité

Leontice leontopetalum

Rozšíření: Druh roste v jižním a východním Středozemí od Alžírska přes Tunisko a Libyi po Egypt, na evropské straně v Řecku (včetně egejských ostrovů a Kréty) a v Bulharsku. V Asii je znám z Turecka, Sýrie, Libanonu a Izraele, také roste na Kypru. Dále na východ je znám i z Arménie, Iráku a Íránu.

Ekologie: Roste na úhorech, ale i ve stepní vegetaci, vystupuje až do nadmořských výšek kolem 1800 m, kde roste v trávnících, v zimě a na jaře dostatečně zásobených vláhou.

Leontice leontopetalum

Popis: Lysá, vytrvalá, poněkud dužnatá robustní bylina dorůstající výšky 10–50(–80) cm, s hlízovitým oddenkem. Přízemní listy tvoří růžici, jsou dlouze řapíkaté, 2–3krát zpeřené, úkrojky posledního řádu jsou široce vejčité, 2–5 cm dlouhé a 1–2 cm široké, nápadně sivé, celokrajné. Květenství vyrůstá z růžice bývá zpravidla větvené, větve vyrůstají z paždí listenů, tvarem podobných přízemním listům, ale menší a přisedlé; větve květenství jsou hrozny o 15–40 květech, které jsou zprvu sblížené, posléze se vřeteno prodlužuje; květy tvoří 6 volných, kopinatých, asi 8 mm dlouhých, sytě žlutých kališních lístků; 6 korunních lístků bylo přeměněno na nektária, která jsou široce vejčitá, ale jen 1,5 mm dlouhá; tyčinek je 6, pestík tvoří jediný plodolist se svrchním semeníkem. Plodem je nafouklá tobolka, 2,5–4 cm dlouhá.

Poznámka: Vymezení vůči blízce příbuzným druhům v okrajových částech areálu není úplně vyjasněné. Týká se to např. oblasti Kavkazu, odkud je uváděno Leontice smirnowii, a z nejvýchodnějších oblastí, kde je vymezován samostatný druh Leontice ewersmanii.

Leontice leontopetalum
Leontice leontopetalum
Leontice leontopetalum

Fotografováno dne 19. 5. 2011 (Turecko, pohoří Taurus, Alacabel Geçidi).