Syn.: Agaricus clypeolarius Bull., Agaricus colubrinus Pers., Agaricus colubrinus Pers., Agaricus columbinus Bull., Lepiota clypeolaria var. minor J. E. Lange, Lepiota clypeolaria var. ochraceosulfurescens Locq., Lepiota colubrina (Pers.) Gray, Lepiota colubrina (Pers.) Gray, Lepiota ochraceosulfurescens (Locq.) Bon – bedla hávnatá
Čeleď: Agaricaceae Chevall. – pečárkovité
Lepiota clypeolaria
Rozšíření: Vyskytuje se v celém mírném pásu.
Ekologie: Roste od léta do podzimu ve všech typech lesa, ale preferuje vlhčí smíšené lesy na vápnitých půdách, místy je velmi hojná.
Popis: Klobouk bedly vlnaté je do 6 cm široký, na povrchu radiálně strukturovaný, vlnatý, na okraji zřasený. Barva pokožky je krémová, žlutavá. Lupeny jsou husté, vyklenuté, při třeni volné, u okraje výrazně zaoblené, barva je bílá. Třeň je jemně šupinatý, žlutavý, nad nezřetelným prstenem bývá hladký. Jeho tvar je válcovitý, při bázi mírně rozšířený, dutý. Výtrusný prach je bílý.
Lepiota clypeolaria
Lepiota clypeolaria
Záměny: Možná záměna za bedlu hřebenitou (Lepiota cristata), která je větší a má tmavé šupiny nebo velmi vzácnou nejedlou bedlu nažloutlou (Lepiota magnispora), která je výrazně žlutá až oranžová.
Poznámka: Jedná se o jedlou, ale méně významnou houbu.
Lepiota clypeolaria
Lepiota clypeolaria
Fotografováno v roce 2005 (Martin Chochel:Děčínsko, Malá Veleň) a 29. 8. 2010 (Věra Svobodová: Jevany).