Syn.: Leucospermum glaberrimum Schltr.
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucadendron glaberrimum
Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice v provincii Western Cape, v horách od pohoří Cedarberg po skupinu Hex River Mountains.
Ekologie: Stanovištěm jsou formace fynbos na chudých kyselých pískovcích, v nadmořské výšce 800–160 m. Po požárech rostliny hynou, ale ke klíčení dochází jen na spáleništích. Květy jsou opylovány brouky, semena padají pod mateřské rostliny.
Leucadendron glaberrimum
Popis: Přímý stálezelený dvoudomý keřík vysoký 0,3–1,3 m. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, obkopinaté, sivozelené, někdy červeně naběhlé, lysé nebo jemně přitiskle chlupaté, na vrcholu tupě špičaté, na samčích rostlinách 2–3 cm dlouhé a 5–7 mm široké, na samičích 2,8–3,8 cm dlouhé a 6–10 mm široké. Listeny zákrovu pod strbouly jsou nezřetelné; stlačeně kulovité samčí strbouly mají 1,2–1,7 cm v průměru, listeny pod květy jsou 4 mm dlouhé, čárkovité, okvětí je žluté, pistillodium (zakrnělý pestík) je kyjovité; samičí strbouly jsou vejcovité, 7–8 mm v průměru, okvětí je žluté, u báze úzce trubkovité, výše se nálevkovitě rozšiřuje, chlupaté. Zralé plodenství je asi 2 cm dlouhé, nažky jsou lysé, čočkovité.
Ohrožení a ochrana: Druh není zjevně ohrožen a v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) klasifikován jako vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Druh je některými autory rozlišován do dvou poddruhů; kromě nominátního se vymezuje poddruh Leucadendron glaberrimum subsp. erubescens, význačný červeně naběhlými listy a výrazněji vybarvenými listeny. Areály obou poddruhů se poněkud překrývají.
Leucadendron glaberrimum
Leucadendron glaberrimum
Leucadendron glaberrimum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).