LEUCADENDRON RUBRUM Burm. f.

Syn.: Leucadendron plumosum R. Br.
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité

Leucadendron rubrum

Rozšíření: Druh s areálem zahrnujícím téměř celou květennou říši Capensis. Vyskytuje se v provincii Western Cape v Jihoafrické republice v prostoru od horské skupiny Bokkeveld po pohoří Kammanassie Mts., roste i na Kapském poloostrově.

Ekologie: Stanovištěm je formace fynbos na pískovcích, místy i podobné formace na žulách, v nadmořské výšce 250–1500 m, v podmínkách zimních srážek a letních přísušků. Květy jsou opylovány větrem, oheň keře ničí, ale klíčení je úspěšné hlavně na spáleništích.

Leucadendron rubrum

Popis: Dosti statný dvoudomý stálezelený keř dorůstající až do 2,5 m výšky, samčí jedinci jsou hustěji, metlovitě větvení, samičí mají větve spíše řidší, silnější. Listy jsou střídavé, na samčích rostlinách obkopinaté, až 3,4 cm dlouhé a 5 mm široké, na samičích čárkovitě obkopinaté, až 7 cm dlouhé a 8 mm široké, zelené, v dospělosti měkce chlupaté nebo lysé, celokrajné, na bázi dlouze klínovitě zúžené a zkroucené. Samčí květenství vyrůstají po 16 ve svazečcích asi 11 mm dlouhých a 5 mm širokých, zveličené zákrovní listeny chybějí; květy mají žluté okvětí, na trubce chlupaté a na cípech lysé; pistillodium je přítomno. Samičí květenství je vejcovité, až 4 cm dlouhé a 2 cm široké, podepřené zelenými, červeně naběhlými listeny; okvětí je chlupaté; z vrcholu květenství vyčnívají čnělky. Plodenství je 5,5 cm dlouhá a 3,5 cm široká šištice; nažky nesou vytrvalou čnělku obklopenou péřitým okvětím.

Ohrožení a ochrana: Jeden z druhů s větším areálem, v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) hodnocený jako vyžadující pozornost (LC).

Leucadendron rubrum
Leucadendron rubrum
Leucadendron rubrum
Leucadendron rubrum
Leucadendron rubrum
Leucadendron rubrum

Fotografovali Věra Svobodová, dne 17. 4. 2012, a Vít Grulich, dne 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Swartberg Mts., Prince Albert Pass).