Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucadendron salignum
Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis, roste v provincii Western Cape v Jihoafrické republice. Ze všech druhů rodu má téměř největší areál, který se táhne od Kapského poloostrova až po Port Elizabeth.
Ekologie: Roste ve formaci fynbos, zejména na chudých pískovcových podkladech, od pobřeží do nadmořské výšky 2000 m. Požáry překonává pouze v podobě semen. Květy opylují brouci a plodenství dlouho vytrvávají na rostlině; nažky jsou uvolněny teprve požárem a následně je šíří vítr.
Leucadendron salignum
Popis: Dvoudomý keř dorůstající výšky (0,3–)0,7–1(– 2) m; lysé větvičky jsou bohatě větvené, přímé nebo do stran směřující. Listy jsou střídavé, oboustranně shodné, čárkovité až úzce obkopinaté, 2–5 cm dlouhé a 0,3–0,5 cm široké, na rostlinách samičích obvykle delší, na bázi poněkud zkroucené, na vrcholu špičaté, lysé. Strboulovitá květenství podpírají listeny podobné listům, za květu na samčích rostlinách žluté nebo někdy načervenalé, na samičích zbarvené slonovinově nebo někdy i červené; strbouly jsou žluté, samčí jsou kulovité, 1–1,6 cm v průměru, samičí vejcovité, 1–2 cm v průměru; samotné květy vyrůstají jednotlivě za šupinovitými listeny, někdy voní po kvasnicích. Plodenství je elipsoidní, až 2,5 cm dlouhá šištice, často ukrytá v zákrovních listenech, šupiny pod plody se překrývají; nažky jsou zploštělé a křídlaté.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) figuruje mezi druhy vyžadující pozornost (LC – least concern), jeho populace jsou v současnosti stabilní.
Leucadendron salignum
Leucadendron salignum
Leucadendron salignum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 17. a 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Hermanus, rezervace Fernkloof a Table Mountains NP, poblíž Cape Point).