Syn.: Chrysanthemum minimum Vill., Leucanthemopsis minima (Vill.) Marchi
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Leucanthemopsis alpina subsp. minima
Rozšíření: Alpsko-pyrenejský taxon, v Alpách se pravděpodobně vyskytuje jen v jižních částech pohoří.
Ekologie: Provází alpinské trávníky na kamenitých svazích a skalní terásky, téměř výhradně na kyselých substrátech. Lokality leží v nadmořských výškách 1800–3400 m.
Leucanthemopsis alpina subsp. minima
Popis: Vytrvalá bylina, 5–15 cm vysoká, s větveným oddenkem. Listy tvoří hustou přízemní růžici, jsou často jsou bíle přitiskle plstnaté, v obrysu kopisťovité, peřenolaločné až peřenoklané, jejich vřetena jsou 2–5 mm široká, po stranách je obvykle 5–7 trojúhelníkovitých nebo eliptických, špičatých nebo tupých úkrojků; lodyžní listy jsou čárkovité, celokrajné, někdy zcela chybí. Úbor je jediný, dorůstá 2–2,5 cm v průměru; zákrov je polokulovitý, zákrovní listeny jsou vejčité až kopinaté, jejich světlý střed je široce tmavohnědě lemovaný; okrajové květy jsou samičí, s bílou ligulou, květy terče jsou oboupohlavné, trubkovité, žluté. Nažky jsou asi 4 mm dlouhé, žebernaté, na vrcholu s blanitým lemem.
Poznámka: Druh Leucanthemopsis alpina zahrnuje ve svém pyrenejsko-alpsko-karpatském areálu několik cytotypů a více odchylek morfologických. Jako L. a. subsp. minima jsou označovány rostliny s širokým listovým vřetelem a úkrojky, které jsou víceméně širší než delší; v rámci tohoto poddruhu se ještě odlišují var. minima (na našich obrázcích) s listy plstnatě chlupatými, která se vyskytuje pouze v jihozápadních Alpách a Pyrenejích, a var. cuneifolia s listy lysými, známá z jižních a jihovýchodních Alp.
Leucanthemopsis alpina subsp. minima
Leucanthemopsis alpina subsp. minima
Leucanthemopsis alpina subsp. minima
Leucanthemopsis alpina subsp. minima
Fotografoval Ladislav Hoskovec, dne 22. 6. 2006 (Itálie, Přímořské Alpy, Colle della Lombarda).