Syn.: Chrysanthemum pectinatum L., Chrysanthemum radicans Pers., Leucanthemopsis radicans (Cav.) Heywood, Prolongoa pectinata (L.) Boiss., Pyrethrum pallidum var. radicans (Cav.) Pau, Pyrethrum radicans Cav., Tanacetum radicans (Cav.) Sch. Bip.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Leucanthemopsis pectinata
Rozšíření: Vyskytuje se v horských oblastech jižního Španělska, někdy je uváděn jen jako endemit pohoří Sierra Nevada.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých vysokohorských svazích s nezapojenou vegetací (desierto de frío), na stanovištích otevřených a suchých, na silikátovém podkladu, v nadmořských výškách zhruba od 2000 až do 3400 m. Kvete od května do září.
Leucanthemopsis pectinata
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s lodyhou vystoupavou, 5–10 cm dlouhou, jednoduchou, bíle plstnatou, červeně naběhlou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, přízemní zpeřené, s úkrojky čárkovitými, plstnatými. Úbory jsou terminální, jednotlivé; listeny zákrovu jsou kopinaté, na okraji blanité, červenohnědé; květy jsou žluté, později až červenooranžové, okrajové jazykovité, vnitřní trubkovité, oboupohlavné. Plodem je nažka.
Poznámka: Rod Leucanthemopsis v současnosti zahrnuje asi sedm druhů, které se vyskytují v horských oblastech Evropy (od severního Portugalska až po Slovensko) a severozápadní Afriky.
Leucanthemopsis pectinata
Leucanthemopsis pectinata
Leucanthemopsis pectinata
Leucanthemopsis pectinata
Fotografovala Věra Svobodová, dne 16. 5. 2017 (Španělsko, Andalusie, Sierra Nevada).