LEUCHERIA HAHNII Franch.

Syn.: Leuceria fuegiana Phil., Leuceria gracilis Albov ex Albov, Leuceria lanata Albov ex Albov, Leuceria patagonica Speg., Leuchaeria gossypina var. integrifolia Sch. Bip., Leuchaeria gossypina var. pinnatifida Sch. Bip.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Leucheria hahnii
Rozšíření: Jihoamerický druh, endemit Patagonie, roste v Chile jižně od 51., v Argentině od 46. rovnoběžky, na jih dosahuje až na Ohňovou zemi.
Ekologie: Provází otevřené trávníky na mělkých písčitých, štěrkovitých nebo kamenitých půdách nebo nízké křoviny a vřesoviště, vystupuje až do nadmořských výšek 1100 m.
Leucheria hahnii
Popis: Vytrvalá bylina s přímým nebo šikmým oddenkem a přímou nebo vystoupavou, bělovlnatou, řidčeji olysalou lodyhou vysokou 4–30 cm. Listy jsou střídavé, tvoří přízemní růžici, jsou obkopinaté až kopisťovité, 3–15 cm dlouhé a 3–20 mm široké, hustě bíle vlnaté, řidčeji olysalé, na bázi dlouze klínovitě zúžené, celokrajné až hluboce peřenosečné, na vrcholu tupé; lodyžní listy chybějí nebo v podobě 1–2 drobných listenů. Úbory jsou jednotlivé na koncích lodyh, 1,8–3 cm v průměru; zákrovní listeny jsou dvouřadé, kopinaté, 9–11 mm dlouhé, zelené nebo nafialovělé, bíle vlnaté a s vtroušenými žlázkami, vzácně až skoro lysé, špičaté; všechny květy jsou víceméně stejné, jazykovité, oboupohlavné, s 2 pysky, bílé nebo narůžovělé, vnější pysk je 7–9 mm dlouhý, s 3 zoubky, vnitřní je 2–5 mm dlouhý, dvouklaný, pysky vnitřních květů v úboru jsou kratší. Nažky jsou 1–2 mm dlouhé, obvejcovité, řídce žláznaté; chmýr je 5–6,5 mm dlouhý, bílý.
Poznámka: Druh je velmi variabilní, především ve tvaru listů a v hustotě odění; proměnlivost má možná souvislost s určitými stanovištními podmínkami.
Leucheria hahnii
Leucheria hahnii

Fotografoval Jindřich Houska, dne 20. 2. 2011 (Argentina, Ohňová země: Laguna del Caminante).