Syn.: Leucophyllum texanum Benth., Terania frutescens Berland.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Leucophyllum frutescens
Rozšíření: Druh pochází ze Severní Ameriky; z jihu USA (jihozápadní Texas) a ze severovýchodní části Mexika (státy Coahuila, Nuevo León a Tamaulipas).
Ekologie: Roste na suchých křovinatých skalnatých vápencových svazích. V kultuře prospívá na chudých vápencových štěrkových půdách na plném slunci, je mrazuvzdorný do -12 °C. Květy se objevují po letních deštích.
Leucophyllum frutescens
Popis: Stálezelený, hustý keř dorůstající výšky 0,9–1,5 m (v zavlažovaných zahradách je vyšší). Listy jsou střídavé, oválné, 1,3–2,5 cm velké, na povrchu šedě až stříbřitě plstnaté. Květy jednotlivé v paždí listů, trubkovité, 5četné, růžově fialové, někdy bílé, v hrdle skvrnité. Plodem je tobolka s drobnými vrásčitými semeny.
Využití: Oblíbený okrasný bohatě kvetoucí keř pěstovaný v zahradách, parcích i kontejnerech, vysazovaný do živých plotů. Je vyšlechtěný v mnoha kultivarech lišících se vzrůstem, barvou květů i zabarvením listů. V lidové medicíně se používá nálev ze sušených listů a květů k léčbě respiračních onemocnění a pro mírně sedativní účinky i do čajů pro spaní.
Leucophyllum frutescens
Leucophyllum frutescens
Leucophyllum frutescens
Fotografováno dne 18. 10. 2012 (Izrael, Botanická zahrada Eilat).