Syn.: Leucadendron cuneiforme Burm. f., Leucospermum attenuatum R. Br., Leucospermum ellipticum (Thunb.) R. Br.
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucospermum cuneiforme
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, znám je pouze z provinciích Western a Eastern Cape, kde roste v prostoru mezi městy Riviersonderend a Kei Mouth. Ze všech druhů rodu Leucospermum má největší areál.
Ekologie: Roste v křovinách různých typů formace fynbos na svazích budovaných chudými pískovci; především v oblastech, kde se střídají mírné deštivé zimy a horká suchá léta, ale prosperuje i v oblastech s vyššími letními srážkami. Vystupuje až do nadmořské výšky 1200 m. Dobře přežívá i na antropicky ovlivněných stanovištích a nebývá poškozován požáry, protože velmi dobře zmlazuje z podzemních a přízemních částí. Kvete v zimě a na jaře, květy nevoní a jsou opylovány ptáky. Plody šíří mravenci.
Leucospermum cuneiforme
Popis: Hustý, bohatě rozvětvený keř dorůstající výšky 1,5–2(–3) m; v zemi zůstává silný dřevnatý oddenek; větve jsou silné, křivolaké, na bázi bradavčité a zejména v horních částech střechovitě olistěné, letorosty jsou chlupaté. Listy jsou obráceně klínovité, (2–)4,5–8(–11) cm dlouhé a 0,6–3 cm široké, tmavozelené, lysé, na bázi zúžené, na vrcholu s 3–10 zoubky, zakončenými žlázkami. Květenství na koncích větví tvoří 1–3 zploštěle kulovité strbouly o průměru 5–9 cm; lůžko květenství je válcovité, na vrcholu zakulacené; květy jsou zpravidla zpočátku žluté, ke konci kvetení přechází do intenzivní oranžové až červené, některé rostliny ale mají květy trvale jednobarevné; okvětí je v horní části bíle vlnaté; tyčinky jsou 4; gyneceum má svrchní semeník, čnělka je jen lehce zakřivená, 3,8–5,5 cm dlouhá, nosič pylu je prohnutě kuželovitý, žlutý. Plodem je nažka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2012) druh klasifikují jako vyžadující pozornost (LC – least concern).
Leucospermum cuneiforme
Leucospermum cuneiforme
Leucospermum cuneiforme
Leucospermum cuneiforme
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 15. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Albertinia).