LEUCOSPERMUM FORMOSUM Loudon

Syn.: Protea formosa Andrews
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucospermum formosum
Rozšíření: Vyskytuje se v provincii Western Cape v Jihoafrické republice, a to v pohořích Riviersonderend, Llangeberg a Outeniqua Mountains.
Ekologie: Provází křoviny formací fynbos na chudém pískovcovém podloží, lokality leží většinou na vlhkých jižně exponovaných svazích v nadmořské výšce 200–900 m. Dospělé keře jsou citlivé vůči požáru, ale bez něj neklíčí semena. Kvete v zimě a na jaře, květy jsou opylovány ptáky. Plody šíří mravenci.
Leucospermum formosum
Popis: Stálezelený keř dorůstající výšky (1–)2–3 m. Listy jsou přisedlé, obvejčité až obkopinaté, 6,5–10 cm dlouhé, hustě šedě kadeřavě chlupaté, na bázi zúžené, na vrcholu nejčastěji s 3 zoubky, zakončenými žlázkami. Květenství na koncích větví tvoří zploštěle kulovitý strboul o průměru až 15 cm; květy jsou žluté až žlutooranžové; okvětí je v horní části bíle vlnaté; gyneceum má svrchní semeník, čnělka je světle žlutá, zkroucená ve směru hodinových ručiček, 7–8 cm dlouhá, nosič pylu je tenký. Plodem je nažka.
Ohrožení a ochrana: V současné době jsou známy pouze 3 makrolokality s několika dílčími subpopulacemi, nejméně 3 další lokality v nedávné době zanikly. V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je druh zařazen do kategorie ohrožených (EN – endangered).
Leucospermum formosumLeucospermum formosum
Leucospermum formosumLeucospermum formosum
Leucospermum formosum
Leucospermum formosum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).