Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucospermum glabrum
Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis v Jihoafrické republice, roste jen v provincii Western Cape v pohořích Outeniqua a Tsitsikamma, zejména kolem městečka George.
Ekologie: Roste v křovinách formace fynbos na vlhkých, jižně orientovaných pískovcových svazích. Lokality leží v oblasti s mírnou deštivou zimou a horkým suchým létem, v nadmořských výškách 150–500 m. Kvete v zimě a na jaře, květy jsou opylovány ptáky. Požáry jej ničí, ale bez požáru nedochází k úspěšnému klíčení.
Leucospermum glabrum
Popis: Přímý, bohatě rozvětvený keř vysoký 1–2,5 m; větve jsou tlusté, lysé, s hladkou borkou. Listy jsou střídavé, téměř přisedlé, obvejčité, tmavozelené, tuhé, lysé, na bázi zúžené, na vrcholu se 7–14 zoubky, zakončenými oranžovými žlázkami. Květenství představuje zploštěle kulovitý strboul o průměru 7–9 cm; zákrovní listeny jsou zašpičatělé, na konci zakřivené; květy jsou sytě oranžové; okvětí je v horní části bíle vlnaté; tyčinky jsou 4; gyneceum má svrchní semeník, čnělka je jen lehce zakřivená, 5–6 cm dlouhá, nosič pylu je kuželovitý, žlutý. Plodem je nažka.
Záměny: Leucospermum glabrum patří do skupiny velkokvětých druhů rodu s nápadně bíle chlupatým okvětím. Je blízce příbuzné druhu Leucospermum conocarpodendron, od nějž se liší zcela lysými listy a větvičkami a také oranžovou barvou květů.
Ohrožení a ochrana: Druh má velmi malý areál, v současné době je známo v přírodě asi jen kolem 1000 jedinců ve 14 izolovaných koloniích, z nichž pouze 3 hostí více než 100 rostlin. Proto je Červeným seznamem květeny Jihoafrické republiky hodnocen jako ohrožený (EN – endangered). Hlavními ohrožujícími faktory jsou invaze zavlečených druhů a ztráta, resp. degradace stanovišť.
Leucospermum glabrum
Leucospermum glabrum
Leucospermum glabrum
Leucospermum glabrum
Leucospermum glabrum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).