Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucospermum gracile
Rozšíření: Endemit jižní části provincie Western Cape v Jihoafrické republice, kde roste v nevelké oblasti mezi městečky Kleinmond a Bredasdorp.
Ekologie: Vyskytuje se ve vegetaci fynbos v nadmořské výšce 100–900 m, převážně na chudém pískovcovém podloží, zejména na chladných a vlhkých jižních svazích. Květy opylují ptáci, nažky šíří mravenci. Semena si udržují dlouhodobou klíčivost, ke klíčení dochází převážně na spáleništích. Dospělé rostliny nejsou odolné vůči požáru.
Leucospermum gracile
Popis: Nízký rozkladitý keřík s poléhavými větvemi, vysoký 0,5–1,5 m. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovitě obkopinaté, 2–4,5 cm dlouhé a 2–5 mm široké, sivozelené, často, hlavně na okrajích načervenalé, jemně pýřité, celokrajné nebo na vrcholu s 1–3 zoubky. Květenství jsou 1–3 obráceně kuželovité, na vrcholku ploché strbouly dosahující 2,5–3 cm v průměru; zákrovní listeny jsou obkopinaté; okvětí je trubkovité, 2–2,5 cm dlouhé, žluté, řidčeji červenooranžové; tyčinky mají přisedlé prašníky; čnělka je 2,5–3 cm dlouhá, obvykle žlutá, po odkvětu zelenavá, přímá, zakončená úzkým, víceméně válcovitým, na vrcholu špičatým nosičem pylu.
Ohrožení a ochrana: Ačkoli areál tohoto druhu je nevelký, populace jsou relativně stabilní, a proto je v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2012) tento taxon hodnocen jako vyžadující pozornost (LC – least concern).
Leucospermum gracile
Leucospermum gracile
Leucospermum gracile
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 13. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Hermanus: rezervace Fernkloof).