Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucospermum muirii
Rozšíření: Endemit velmi malého území na jihu provincie Western Cape v Jihoafrické republice. Roste pouze podél pobřeží mezi městečky Albertinia, Stilbaai a ústím řeky Gouritz River do Indického oceánu. Celý areál má asi 170 km2.
Ekologie: Vyskytuje se ve specifickém typu formace fynbos na usazených bílých vápnitých píscích třetihorního původu. Lokality leží v nadmořské výšce 20–250 m. Druh je citlivý na požáry, bez nichž však neklíčí semena. Květy jsou opylovány ptáky a plody šíří mravenci.
Leucospermum muirii
Popis: Nevelký stálezelený keř, dorůstá výšky 1–1,5 m. Listy jsou krátce řapíkaté, klínovité až obkopinaté, 4–6 cm dlouhé a 0,4–1 cm široké, světle šedozelené, v mládí jemně chlupaté, později olysalé, na vrcholu s 3–7 zoubky, zakončenými žlázkami. Květenství tvoří 1–4 kulovité strbouly široké 2–3(–4) cm; květy jsou zpočátku žluté, později přecházejí do oranžové; řídce chlupaté okvětí je na bázi úzké, výše se rozšiřuje; gyneceum má svrchní semeník, čnělky jsou víceméně přímé, 1,3–2,2 cm dlouhé, oranžové, nosič pylu je elipsoidní. Plodem je nažka.
Ohrožení a ochrana: V současnosti je známo několik tisíc rostlin, soustředěných na velmi malé ploše. Za poslední dobu ovšem zanikla značná část rozlohy s vhodnými biotopy, asi 40 % stávající populace roste ve fragmentech někdejšího plošného výskytu. Na vině je především změna využití pozemků z extenzivních pastvin na intenzivní zemědělské kultury. V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) figuruje mezi ohroženými druhy (EN – endangered).
Leucospermum muirii
Leucospermum muiriiLeucospermum muirii
Leucospermum muirii
Leucospermum muirii
Leucospermum muirii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).