LEUCOSPERMUM MUNDII Meisn.

Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucospermum mundii
Rozšíření: Endemit malého území na jihu Jihoafrické republiky, vyskytuje se pouze v provincii Western Cape v horské skupině Langeberg. Populace na západě areálu mají širší lysé zelené listy, zatímco na východě mají listy užší, šedě chlupaté.
Ekologie: Roste ve formaci fynbos na severně orientovaných svazích na chudých kyselých pískovcích v nadmořských výškách 300–1000 m. Tvoří malé husté kolonie. Požáry dospělé keře ničí, ale semena ke klíčení potřebují průchod ohněm. Kvete v zimě a na jaře, květy jsou opylovány ptáky. Plody šíří mravenci.
Leucospermum mundii
Popis: Stálezelený, bohatě větvený drobnější keř vysoký 0,5–1 m. Listy jsou téměř přisedlé, široce vejčité až kopinaté, 5–8,5 cm dlouhé a 2–6,5 cm široké, lysé nebo s krátkými kadeřavými chloupky, na okraji a na vrcholu se 7–17 zuby, zakončenými žláznatou špičkou. Na koncích větví vyrůstá na 1–1,5 cm dlouhé stopce 3–10 turbanovitých strboulů o průměru 2–4 cm; zákrovní listeny jsou vejčité až kopinaté, 5–7 mm dlouhé, na okraji dlouze brvité, zašpičatělé; květy jsou zpočátku světle žluté, později oranžové; okvětí je chlupaté, v době květu rovné, nezkroucené; gyneceum má svrchní semeník, čnělka je přímá, 2–2,8 cm dlouhá, nosič pylu je tenký až válcovitý. Plodem je nažka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen do kategorie vzácných druhů (Rare).
Leucospermum mundii
Leucospermum mundiiLeucospermum mundii
Leucospermum mundii
Leucospermum mundii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).