LEUCOSPERMUM OLEIFOLIUM R. Br.

Syn.: Leucospermum crinatum R. Br.
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucospermum oleifolium
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, lokality leží v provincii Western Cape v horských skupinách v pruhu mezi městečky Slanghoek, Kleinmond a Caledon.
Ekologie: Roste v různých typech formace fynbos na chudých kyselých pískovcích, v nadmořských výškách do 900 m. Požáry dospělé keře ničí, ale semena ke klíčení potřebují průchod ohněm. Kvete v zimě a na jaře, květy jsou opylovány ptáky i brouky. Plody šíří mravenci.
Leucospermum oleifolium
Popis: Stálezelený nevelký keř vysoký 0,5–1 m, široký až 1,5 m. Listy jsou přisedlé, vejčité až kopinaté, až 6 cm dlouhé a 2,5 cm široké, lysé nebo chlupaté, na vrcholu s 1–5 zoubky, zakončenými žlázkami. Na koncích větví vyrůstá 1–5 obráceně kuželovitých strboulů o průměru 2,5–4 cm; květy jsou zpočátku žlutozelené, později oranžové až červené; okvětí je lysé, jen na konci se štětičkou chloupků, v době květu víceméně rovné, nezkroucené; gyneceum má svrchní semeník, čnělka je přímá, 2,5–3 cm dlouhá, nosič pylu je tenký. Plodem je nažka.
Záměny: Charakteristickým rysem tohoto druhu jsou různobarevné květy; tato barevnost je dána nestejnou dobou od rozkvětu. S podobným znakem se setkáváme ještě u Leucospermum gracile, které má však odlišný vzrůst i listy, a u „velkého“ keře Leucospermum cuneiforme.
Ohrožení a ochrana: Místy vytváří početné populace, proto je v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) klasifikován v kategorii vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Leucospermum oleifolium
Leucospermum oleifolium
Leucospermum oleifolium
Leucospermum oleifolium
Leucospermum oleifolium
Leucospermum oleifolium
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).