Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucospermum patersonii
Rozšíření: Endemit malého území v provincii Western Cape v Jihoafrické republice. Vyskytuje se výhradně v oblasti mezi městečky Kleinmond, Elim a Bredasdorp a v okolí Střelkového mysu (Cape Agulhas). Celý areál má rozlohu přibližně 700 km2, na této ploše je dnes známo celkem 12 lokalit.
Ekologie: Součást křovité formace fynbos na korálových vápencích nebo jejich písčitých zvětralinách v nadmořských výškách 50–300 m. Požáry dospělé keře ničí. Kvete v zimě a brzy na jaře, je opylován ptáky. Plody dozrávají koncem léta, kdy opadávají na zem a jsou vyhledávány mravenci, kteří je zatahují pod povrch půdy, přičemž okusují masíčko. Semena mají schopnost dlouhého přeléhání; klíčení je podpořeno ohněm a následným chladem: proto rostliny klíčí na jaře po předchozím letním vypálení.
Leucospermum patersonii
Popis: Hustý keř dorůstající výšky až 4 m a šířky 3–6 m; větve jsou hustě střechovitě olistěné. Listy jsou střídavé, široce obvejčité, 5–9 cm dlouhé a až 4 cm široké, tmavozelené, v mládí pýřité, později olysávající, na vrcholu s 3–8 zoubky, zakončenými žlázkami. Na koncích větví se tvoří vejcovité, později shora lehce smáčknuté strbouly o průměru 8–12 cm; lůžko květenství je kuželovité; květy jsou zářivě žlutoranžové; okvětí je žlutavé, přitiskle hedvábitě chlupaté, ale na vrcholu bez hustého bílého odění; tyčinky jsou 4, mají velmi krátké nitky; gyneceum má svrchní semeník, čnělka je slabě zakřivená, 4,5–6 cm dlouhá, oranžová, nosič pylu je paličkovitý, velký, téměř válcovitý nebo ve tvaru obráceného komolého kužele, žlutý. Plodem je nažka.
Záměny: V mnoha znacích (vzrůst, tvar a uspořádání listů, květy) se podobá druhu Leucospermum cordifolium, od něhož se odlišuje především přímým nasedáním květenství na konce větví.
Ohrožení a ochrana: Druh má malý areál a dosavadní ztráta populací činí asi 30 % (na vině je především urbanizace a šíření invazních nepůvodních rostlin). Proto se v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) ocitl v kategorii zranitelných (VU – vulnerable).
Leucospermum patersonii
Leucospermum patersonii
Leucospermum patersonii
Leucospermum patersonii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 14. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Gansbaai, rezervace Grootbos).