Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucospermum reflexum
Rozšíření: Endemit severozápadu jihoafrické provincie Western Cape, roste v nevelké oblasti na severozápadě provincie v severní části pohoří Cedarberg Mountains.
Ekologie: Provází vegetaci fynbos podél horských říček na chudém pískovcovém podloží, v nadmořské výšce 900–1800 m. Na stanovištích přicházejí srážky v zimě, kdy minimální teploty klesají pod bod mrazu, zatímco v suchém létě mohou denní maxima běžně růst i nad 30 °C. Květy jsou opylovány ptáky a nažky šíří mravenci. Dospělé rostliny neodolávají vůči ohni, ale požár podporuje klíčení.
Leucospermum reflexum
Popis: Statný keř vysoký 2–3(–4) m. Listy jsou střídavé, přisedlé, obvejčité až obkopinaté, 2–5,5 cm dlouhé a 0,5–1,3 cm široké, hustě pokryté šedými kadeřavými chlupy, na vrcholu s 2–3 zoubky. Květenství jsou terminální kulovité strbouly 8–10 cm v průměru; zákrovní listeny jsou čárkovité; okvětí je trubkovité, 4–5 cm dlouhé, sytě oranžové až červené, hedvábitě chlupaté; tyčinky jsou nitkami přirostlé k okvětí; čnělka je 7–7,5 cm dlouhá, oranžová až červená, málo prohnutá, po odkvětu se sklání dolů a dotváří kulovitý tvar celého květenství, je zakončená úzkým, na vrcholu špičatým nosičem pylu, který se po opylení ohýbá dolů.
Ohrožení a ochrana: Patří k lokálním druhům s velmi malým areálem, v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen do kategorie taxonů blízkých ohrožení (NE – near threatened).
Leucospermum reflexum
Leucospermum reflexum
Leucospermum reflexumLeucospermum reflexum
Leucospermum reflexumLeucospermum reflexum
Leucospermum reflexum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Kirstenbosch National Botanical Garden).