Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucospermum tottum
Rozšíření: Vyskytuje se pouze v provincii Western Cape v Jihoafrické republice, areál vymezují horské skupiny Cedarberg a Piketberg na severu a Du Toit’s Kloof Mts. na jihu.
Ekologie: Provází formaci fynbos na pískovcových svazích v nadmořských výškách 200–2000 m, v podmínkách klimatu se zimními dešti a výrazným letním suchem. Tvoří spíše roztroušené polykormony. Požáry dospělé keře ničí, ale semena ke klíčení potřebují průchod ohněm. Kvete na jaře a v létě, květy jsou opylovány ptáky. Plody šíří mravenci.
Leucospermum tottum
Popis: Stálezelený, bohatě větvený keř, tvoří jeden přímý kmínek vysoký až 1,5 m a více vodorovných větví, které se mohou plazit po zemi až do vzdálenosti 1–2 m. Listy jsou přisedlé, kopinaté, 2,5–6 cm dlouhé a 0,5–2,5 cm široké, lysé, na vrcholu s 1–3 žláznatými zuby. Na koncích větví vyrůstají na 2–3 cm dlouhé stopce zploštěle kuželovité strbouly o průměru 9–15 cm; zákrovní listeny jsou blanité, na okraji brvité, zašpičatělé; květy jsou 4–4,5 cm dlouhé, sytě karmínové až hnědé; okvětí je chlupaté, v době květu zkroucené; gyneceum má svrchní semeník, čnělka je lehce zakřivená, později vodorovná, asi 5 cm dlouhá, světle růžová až oranžová, nosič pylu je vejcovitý, se špičkou na vrcholu. Plodem je nažka.
Ohrožení a ochrana: V populacích tohoto druhu byla v posledních letech zjištěna velká mortalita semenáčků, proto je Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) zařazen do kategorie taxonů blízkých ohrožení (NT – near threatened).
Leucospermum tottum
Leucospermum tottum
Leucospermum tottum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).