Syn.: Leucospermum incisum E. Philips, Protea vestita Lam.
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucospermum vestitum
Rozšíření: Vyskytuje se v provincii Western Cape v Jihoafrické republice: areál zaujímá horské skupiny Gifberg a pohoří mezi skupinou Cedarberg a městečkem Paarl, kromě toho rostl i v okolí Kapského Města.
Ekologie: Charakteristický druh formace fynbos na svazích budovaných tvrdými, minerálně chudými, silně kyselými pískovci, v podmínkách středozemního klimatu s deštivou zimou a horkými suchými léty. Vystupuje až do nadmořské výšky 1350 m. Květy opylují ptáci. Rostliny jsou citlivé vůči ohni, avšak na spáleništích dobře klíčí.
Leucospermum vestitum
Popis: Větší stálezelený keř, vysoký až 2,5 m a o průměru až 3 m. Listy jsou střídavé, eliptické až kopinaté, 5–7,5 cm dlouhé a 1–3 cm široké, kožovité, lysé, na bázi uťaté až srdčité, výše s 2–4 zuby zakončenými žlázkou. Květenství vyrůstají zpravidla jednotlivě na koncích větví, jsou kulovitá až vejcovitá, 7–9 cm v průměru; vnější zákrovní listeny jsou blanité a lysé; okvětí je zprvu oranžové, posléze karmínově červené, asi 3,5 cm dlouhé, hedvábitě chlupaté; čnělka je 5–6 cm dlouhá, oranžová, zakřivená, nosič pylu na jejím vrcholu je podkovovitý, špičatý. Plodem je nažka.
Ohrožení a ochrana: Tvoří menší roztroušené kolonie, v některých oblastech, např. v okolí Kapského Města, vyhynul. Ohrožuje jej expanze zemědělství, příliš časté požáry i šíření invazních druhů. Semenáčky jsou citlivé na přeschnutí. V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) figuruje v kategorii druhů blízkých ohrožení (NT – near threatened).
Leucospermum vestitum
Leucospermum vestitum
Fotografováno dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kapské Město: Kirstenbosch National Botanical Garden).