LEVISTICUM OFFICINALE W. D. J. Koch – libeček lékařský / ligurček lekársky

Syn.: Ligusticum levisticum L., Levisticum paludapifolium Asch., Levisticum vulgare Hill
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Levisticum officinale

Levisticum officinale

Rozšíření: Druh je původní ve Střední Asii, v Íránu a Afghánistánu, byl však zavlečen do mnoha částí Eurasie, takže v současnosti se vyskytuje v oblasti od severu Španělska a Francie přes střední Evropu a jih Skandinávie až po Ural a Kavkaz, v Asii zasahuje až do středoasijských států. Zavlečen také do Severní i Jižní Ameriky (jižní Chile).
Ekologie: Ve střední Evropě zplaňuje častěji v podhorských a horských oblastech, v okolí lidských sídel a zahrad, na rumištích a skládkách. Kvete od června do července.
Popis: Vytrvalá bylina, 100–200(–250) cm vysoká, lodyha je přímá, větvená, ojíněná, jemně rýhovaná. Listy jsou 2–3krát zpeřené, lístky obkopinaté, zubaté až 3sečné, přízemní a dolní lodyžní listy jsou až 100 cm dlouhé, řapíkaté, horní lodyžní listy přisedlé, menší. Okolíky jsou vypouklé, s 10–13 okolíčky a vyvinutým obalem i obalíčky, korunní lístky jen 1 mm dlouhé, úzce eliptické, zelenavé až žlutozelené. Plodem je dvounažka.
Využití: Libeček lékařský je dobře známou léčivkou, oddenek se používá do čajových směsí, listy zase jako kuchyňské koření.
Levisticum officinaleLevisticum officinale
Levisticum officinaleLevisticum officinale
Fotografováno dne 10. 6. 2009 (kultura, Český Brod).