LEWISIA PYGMAEA (A. Gray) B. L. Rob. – levisie trpasličí

Syn.: Calandrinia grayi Britton, Calandrinia pygmaea A. Gray, Claytonia parva Kuntze, Lewisia exarticulata H. St. John, Lewisia glandulosa (Rydb.) Dempster, Lewisia minima (A. Nelson) A. Nelson, Lewisia sierrae R. S. Ferris, Oreobroma aridorum (Bartlett) A. Heller, Oreobroma exarticulatum (H. St. John) Rydb., Oreobroma glandulosum Rydb., Oreobroma grayi (Britton) Rydb., Oreobroma minimum A. Nelson, Oreobroma pygmaeum (A. Gray) Howell, Talinum pygmaeum A. Gray
Česká jména: levisie trpasličí (Mareček 1997)
Čeleď: Montiaceae Raf. – zdrojovkovité

Lewisia pygmaea

Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky. Roste ve Skalistých horách, od jihu Britské Kolumbie a Alberty až po jihovýchod Kalifornie a sever státu New Mexico.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých stanovištích, v suti, v nadmořských výškách od 2300 až do 4200 m. Kvete od pozdního jara do pozdního léta.

Lewisia pygmaea

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 1–6 cm dlouhou. Listy v přízemní růžici jsou čárkovité a úzce kopinaté, 3–9 cm dlouhé, celokrajné, dužnaté, zasychají v době kvetení. Květenství je 2–4(–7)květé, hroznovité, ale květy mohou vyrůstat i jednotlivě, listeny jsou dva, vstřícné, čárkovité nebo kopinaté, (2–)4–10 mm dlouhé, na okraji zubaté, květy dosahují 1,5–2 cm v průměru, kalich je 2cípý, cípy jsou široce vejčité až vejčité, 2–6 mm dlouhé, na okraji zubaté nebo vzácně i celokrajné, korunních lístků je 5–9, jsou bílé, růžové nebo načervenalé, někdy na bázi zelené, úzce eliptické nebo obkopinaté, 4–10 mm dlouhé, tyčinek je (4–)5–8. Plodem je tobolka 4–5 mm dlouhá. Druh je poměrně dosti variabilní.

Využití: Oblíbená zahradní rostlina, pěstuje se na skalkách i v mobilní zeleni.

Lewisia pygmaea
Lewisia pygmaea
Lewisia pygmaea

Fotografováno v červenci 2010 (Kanada, Alberta, Plateau Mountain).