Syn.: Asteropterus dinteri Rothm., Asteropterus gnaphalodes (L.) Rothm., Asteropterus gracilis Rothm., Asteropterus incanus (Thunb.) Rothm., Callisia gnaphalodes L., Leysera incana Thunb., Leysera tenuifolia Salisb.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Leysera gnaphalodes
Rozšíření: Areál má těžiště v Jihoafrické republice, kde se vyskytuje v provinciích Northern, Western i Eastern Cape, ale přesahuje až do Namibie. V jižní Africe roste ještě jeden druh tohoto rodu, jednoletá Leysera tenella; třetí druh rodu (Leysera leyseroides) se vyskytuje v jižním Středozemí.
Ekologie: Nejčastěji roste na místech s poněkud bohatšími půdami na úhorech a na místech s vegetací formace renosterveld s určitou mírou disturbance a s porušeným přirozeným vegetačním krytem. Většina lokalit leží v oblastech se zimními dešti, od hladiny moře až do nadmořské výšky 1900 m.
Leysera gnaphalodes
Popis: Nízký aromatický krátkověký keřík vysoký 10–50(–100) cm, od báze prutovitě větvený; větvičky jsou šedě vlnaté, později olysávají. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité, šedozelené, celokrajné, s dlouhými stopkatými žlázkami. Úbory jsou jednotlivé na koncích tenkých větviček, mají asi 2 cm v průměru; zákrov je zvonkovitý, 4–5řadý, zákrovní listeny jsou blanité, podlouhlé, světle hnědé, s tmavým okrajem, žláznaté, plevky chybí; jazykovité květy jsou samičí, žluté, květy terče jsou oboupohlavné, trubkovité, žluté, s 5 kopinatými cípy. Nažky jsou úzce válcovité, lysé; chmýr na nažkách s jazykovitých květů tvoří blanité šupiny, na nažkách z květů terče jsou kromě šupin ještě dlouhé péřité štětiny.
Využití: Z listů lze připravovat čaj příjemné chuti, má údajně stimulační účinky; vzhledem k podpoře odkašlávání se používal při zánětech horních cest dýchacích a dokonce i při tuberkulóze.
Poznámka: Rod Leysera dostal jméno na počest německého botanika Friedricha Wilhelma von Leyssera (1731–1815), autora jedné z prvních moderních lokálních flór s využitím linnejské nomenklatury. Leysserova Flora halensis vyšla v roce 1761.
Leysera gnaphalodes
Leysera gnaphalodes
Leysera gnaphalodes
Leysera gnaphalodes
Fotografováno dne 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Darling, Darling Renosterveld Reserve).