Syn.: Erythrochaete dentata A. Gray, Ligularia clivorum Maxim., Ligularia japonica var. clivorum (Maxim.) Makino, Senecillis dentata (A. Gray) Kitam., Senecio clivorum (Maxim.) Maxim., Senecio japonicus var. integrifolius Matsum., Senecio labordei Vaniot
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Ligularia dentata
Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se ve východní Číně (od provincií Kan-su a Šan-si na severu až po Jün-nan a Kuang-si na jihu), v Japonsku, severním Vietnamu a Barmě. Bývá vysazován i do evropských a severoamerických zahrad, odkud může zplaňovat (např. Maryland, Belgie, Velká Británie).
Ekologie: Roste na travnatých svazích, kolem vodních toků, v lemech lesů a na lesních světlinách, v nadmořských výškách od 700 až do 3200 m. Kvete od července do října.
Ligularia dentata
Popis: Vytrvalá bylina, 30–120 cm vysoká. Lodyha je přímá, na bázi lysá, nahoře chlupatá. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, ledvinovité, 7–30 cm dlouhé a 12–38 cm široké, na okraji zubaté, na vrcholu zaokrouhlené, s žilnatinou dlanitou, o 5–7 hlavních žilkách, na líci lysé, zelené, na rubu našedle chlupaté; lodyžní listy jsou menší, horní přisedlé. Úbory vyrůstají v chocholíku, stopky jsou až 9 cm dlouhé, pavučinatě chlupaté; listeny jsou vejčité až kopinaté, zubaté; zákrov je polokulovitý, 1,5–2,5 cm dlouhý a 1,8–3 cm široký, vně chlupatý, střechovitě se překrývajících zákrovních listenů je 8–14, jsou eliptické; liguly jazykovitých květů jsou žluté, až 5 cm dlouhé a 4–7 mm široké; trubkovité květy jsou 1–1,8 cm dlouhé. Plodem je hnědá nažka s nahnědlým chmýrem.
Využití: Vysazuje se jako dekorativní trvalka do zahrad a parků, preferuje spíše vlhké a přistíněné stanoviště. V kultuře se objevuje v několika kultivarech.
Poznámka: Rod Ligularia čítá zhruba 155 druhů, které se vyskytují především v Asii, dva druhy zasahují také do Evropy.
Ligularia dentata
Ligularia dentata
Ligularia dentata
Ligularia dentata
Ligularia dentata
Fotografováno dne 11. 9. 2016 (zámecký park Vrchlabí).