Syn.: Statice macroptera Webb et Berthel., Limonium macropterum (Webb et Berthel.) Kuntze
Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité
Limonium brassicifolium subsp. macropterum
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů. Nominátní poddruh se vyskytuje na ostrově La Gomera, na ostrově El Hierro se setkáme vzácně s popisovaným poddruhem.
Ekologie: Roste na vlhkých skalách a útesech, obvykle se severní orientací, v nadmořské výšce od 250 do 550 m, s druhy Greenovia diplocycla, Aeonium longithyrsum, Sonchus hierrensis aj. Na El Hierro se objevuje i v kultuře. Kvete od března do června.
Popis: Polokeř, až 30 cm vysoký, lodyha na bázi dřevnatá, v květenství velmi nápadně široce křídlatá, listy laločnaté, koncový lalok značně velký, až 15 cm dlouhý, ostatní laloky jen asi 1 cm velké, květenství latnaté, kalich nálevkovitý, bledě modrý až nafialovělý, koruna bílá.
Záměna: Tento poddruh je na ostrově El Hierro prakticky nezaměnitelný, nominátní poddruh by snad mohl být na ostrově La Gomera zaměněn s druhem Limonium redivivum, jehož stonek je také křídlatý. Listy tohoto druhu jsou však celokrajné, obvejčité.
Ohrožení a ochrana: Na El Hierro tento poddruh roste je ve dvou populacích, celkově se jedná asi o 400 exemplářů. Je zařazen mezi silně ohrožené taxony květeny Španělska (EN), je uveden i ve zdejší Červené knize. V rámci záchranného programu je pěstován v botanické zahradě v Tafiře.
Limonium brassicifolium subsp. macropterumLimonium brassicifolium subsp. macropterum
Fotografováno dne 15. 6. 2006 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Tafira – Jardín Botánico Viera y Clavijo).