Čeleď: Linaceae S. F. Gray – lnovité
Linum betsiliense
Rozšíření: Madagaskarský endemit, roste pouze v pásmu hor ve střední části země v provinciích Antananarivo, Fianarantsoa a Toliara.
Ekologie: Stanovištěm jsou křoviny na kamenitých horských svazích, často roste spolu s vřesovci. Lokality leží v nadmořské výšce 1200–2500 m.
Linum betsiliense
Popis: Keř s přímými větvemi, vysoký 1–2 m; větvičky jsou tuhé, asi 1 cm v průměru, hustě olistěné, v mládí krátce chlupaté. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovitě kopinaté, 1,5–3 cm dlouhé a 3–6 mm široké, na vrcholu špičaté. Květenství je stažené, 2–3krát větvené; listeny jsou čárkovitě kopinaté, asi 6 mm dlouhé; květy jsou téměř přisedlé, 4–5četné; kališní lístky jsou volné, vejčitě kopinaté, asi 4 mm dlouhé, špičaté, s 4–5 červenými žlázkami na bázi; korunní lístky jsou obvejčité, asi 1 cm dlouhé, žluté; andreceum tvoří 5 vyvinutých tyčinek a 5 staminodií; semeník je na bázi zaškrcený. Plody jsou široce vejcovité tobolky asi 4 mm dlouhé, otvírají se 4–5 chlopněmi; semena jsou oranžová až červená.
Poznámka: Jeden ze dvou původních druhů lnů na Madagaskaru; druhý zdejší len (Linum emirnense) je rovněž žlutokvětý, avšak bylinného vzrůstu, odlišuje se volným květenstvím.
Linum betsiliense
Linum betsiliense
Linum betsilienseLinum betsiliense
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).