Další příspěvek do soutěže O nejlepší botanickou ilustraci roku 2014 k nám dorazil z africké Keni, ale jeho autorka, jménem Lisa Wee, je vlastně původem z Malajsie. Napsala nám o sobě:
Dear sir and madam,
Here is three of my artworks. I love plant and flower but my finger is not very green. So I tried to plant plants around my little garden. I am currently living in Kenya. Working as an art teacher and illustration. I am thankful some of my artworks have been exhibited in Walt Disney Mary Poppin 50th Anniversary 2013 Fan-Art and etc. I love to paint and draw plants because they are alive and that it harder to do.
Thank you for looking through my submissions. I hope you enjoy them as much I enjoy painting them.
Thank you for your patient
Lisa

Lisa Wee
Lisa Wee
Lisa Wee

Dear Lisa, thank you very much for your artworks, we would like to thank you for your participation. Welcome to the competition!
Jen tak jaksi úplně mimochodem – aniž nám o tom ona sama cokoli napsala – jsme se o Lise ještě dozvěděli, že v Keni už několik let pracuje se sirotky postiženými virem HIV. Snaží se charitativními akcemi alespoň trochu zlepšit jejich život, dát prostřednictvím umění životům těchto dětí nový smysl. Inu, Lisa nejspíš bude člověk s velkým srdcem!