LITCHI CHINENSIS Sonn. – liči čínské

Syn.: Euphoria litchi Juss. ex Desf., Nephelium chinense (Sonn.) Druce, Nephelium litchi Cambess., Scytalia chinensis (Sonn.) Gaertn.
Česká jména: dvouslivák lahodný (Presl 1846), liči čínské (Mareček 1997)
Čeleď: Sapindaceae – mýdelníkovité

Litchi chinensis

Rozšíření: Původně rostl v tropických deštných lesích v jihovýchodní Asii: přirozený výskyt byl zaznamenán v Barmě, Laosu, jižní Číně (Guangdong a Hainan), Vietnamu, Kambodži, Thajsku a Malajsii, snad i na Filipínách, v Indonésii a na Nové Guineji. Dnes se pěstuje v tropech celého světa.

Ekologie: Přirozený výskyt byl vázán na deštné lesy v trvale horkém a vlhkém klimatu o ročním průměru 20–25 °C a úhrnu srážek 1500 mm, s krátkou sušší periodou. Vyžaduje dobře propustné, humózní půdy neutrální až mírně kyselé reakce.

Litchi chinensis

Popis: Stálezelený strom vysoký až 10(–15) m; borka je šedočerná, na větvích hnědočervená a s četnými bílými lenticelami. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, 10–25 cm dlouhé, s 2–4 páry lístků; lístky jsou stopkaté, kopinaté, 6–15 cm dlouhé a 2–4 cm široké, tence kožovité, sytě zelené, lesklé, celokrajné, na vrcholu někdy až dlouze zašpičatělé. Květy tvoří terminální latovité květenství 10–40 cm dlouhé; jednotlivé květy jsou jednopohlavné, 4–5četné, bílé, žluté nebo nazelenalé; kalich je číškovitý, zlatavě plstnatý; korunní lístky chybějí; tyčinek je 6–8; pestík srůstá z 2–3 plodolistů, semeník je svrchní, laločnatý, v každém pouzdře se nachází jediné vajíčko, při dozrávání se rozpadá na samostatné plůdky (vyvíjí se zpravidla jen 1 nebo 2). Plůdky jsou kulovité až elipsoidní, 4–5 cm v průměru, z morfologického pohledu jde vlastně o merikarpium (analogii tvrdky), mají tenké, ale tuhé žlutavé nebo červené, na povrchu jemně hrbolkaté oplodí; uvnitř se nachází poměrně velké (1–3 cm dlouhé) leskle hnědé semeno, které je obaleno průsvitným šťavnatým míškem, vychlípeným z poutka. Míšek je mírně sladkokyselé chuti a jemné příjemné vůně.

Litchi chinensisLitchi chinensis
Litchi chinensis

Využití: Liči patří k velmi významným druhům tropického ovoce. Plody slouží pro přímý konzum, lze je ale také zavařovat; mohou ale také skvěle aromatizovat bílý rum (v této podobě je rhum arrangée na Réunionu velmi oblíbený). Existuje mnoho kultivarů, nejcennější jsou ty, jimž se plně nevyvíjejí semena.

Poznámka: J. S. Presl přidal ve svém Rostlinopisu (1846) k popisu této dřeviny ještě jednu zajímavou poznámku: Císař čínský, aby měl toho výborného ovoce co ročně hojnost, nutí své poddané, aby stromy květoucí z Kantonu do Pekingu na vorech náramným namožením a nákladem převáželi; obyčejně tak se to nařídí, že tam se dostanou, když ovoce právě dozralo.

Litchi chinensis
Litchi chinensis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 10., 12. a 19. 9. 2008 (Réunion, St-Benoit, Ste-Anne a St-Leu); plody v lednu 2005 a 2006 (Včelná).