Syn.: Lithospermum hispidulum Sibth. et Sm.
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Lithodora hispidula subsp.versicolor
Rozšíření: Druh východního Středozemí, vyskytuje se v Řecku, Turecku, na Kypru, v Sýrii a Libyi. V tomto nevelkém areálu se rozlišují tři poddruhy – kromě nominátního poddruhu L. h. subsp. hispidula (vyskytuje se v Řecku a Turecku) se setkáváme i s L. h. subsp. versicolor Meikle (na našich snímcích, Turecko, Sýrie a Kypr) a L. h. subsp. cyrenaica (Pamp.) Brullo et Furnari (Libye).
Ekologie: Roste v křovinách, na skalnatých a kamenitých stráních, při okrajích lesů, phrygana, garrigue, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000(–1200) m.
Lithodora hispidula subsp.versicolor
Popis: Nízký keř, jen 10–40 cm vysoký, bohatě větvený, větvičky jsou přitiskle chlupaté. Listy jsou střídavé, přisedlé, celokrajné, podlouhle vejčité až kopinaté, ploché nebo na okraji mírně podvinuté, chlupaté, 10–17 × 1,5–3,5 mm. Květy po 1(–4), kalich je zhruba 7 mm dlouhý, štětinatý, koruna je nálevkovitá, asi 12 mm dlouhá, u nominátního poddruhu modrá, u L. h. subsp. versicolor bílá, později růžová až modrá. Kvete od února do května. Plodem je tvrdka.
Lithodora hispidula subsp.versicolorLithodora hispidula subsp.versicolor
Lithodora hispidula subsp.versicolor
Fotografováno dne 28. 3. 2010 (Kypr, jihovýchodně od Platres).