LITHOSPERMUM INCISUM Lehm. – kamejka / kamienka

Syn.: Batschia linearifolia (Goldie) Small, Lithospermum angustifolium Michx., Lithospermum linearifolium Goldie, Lithospermum mandanense Spreng.
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité

Lithospermum incisum

Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se v centrální části kontinentu. Areál se táhne od jihu Kanady (od Britské Kolumbie na západě po Ontario na východě) až po severomexický stát Coahuila. Východní i západní pobřeží Severní Ameriky tento druh míjí.

Ekologie: Roste na suchých stanovištích, v prérii, na křovinatých svazích i horských hřebenech, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2100 m. Kvete od května do července.

Lithospermum incisum

Popis: Vytrvalá bylina, 5–30 cm vysoká. Lodyha je vystoupavá až přímá, listy jsou střídavé, přisedlé, úzce kopinaté, 2–6 cm dlouhé a 2–6 mm široké, celokrajné, chlupaté. Květy vyrůstají v krátkých vijanech, kalich je srostlý jen na bázi, kališní cípy jsou dlouhé, úzce kopinaté, koruna je trubkovitá, nápadně veliká, 15–30(–40) mm dlouhá a dosahuje až 20 mm v průměru, barvy světle až zářivě žluté. Plodem je tvrdka.

Ohrožení a ochrana: Mezi ohrožené druhy je tato kamejka zařazena v americkém státě Indiana, v Michiganu byla zřejmě vyhubena.

Využití: Původní Američané používali tuto rostlinku v tradiční medicíně – snižovala otoky, kožní infekce, hojila odřeniny, ale užívala se i vnitřně.

Lithospermum incisum
Lithospermum incisum

Fotografováno v průběhu roku 2013 (Kanada, Alberta, Calgary a Britská Kolumbie, Fairmont Hot Springs).