Syn.: Alyssum maritimum var. canariense DC., Koniga canariensis (DC.) Sweet, Lobularia maritima var. canariensis (DC.) Cout.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Lobularia canariensis
Rozšíření: Vyskytuje se na Kanárských a Kapverdských ostrovech, také na portugalském souostroví Selvagens a v jihozápadním Maroku. Druh je morfologicky poměrně dosti variabilní, v areálu se rozlišuje několik poddruhů: nominátní poddruh roste na ostrovech Tenerife a Gran Canaria, Lobularia canariensis subsp. intermedia na ostrovech La Gomera, El Hierro, La Palma a Tenerife, L. c. subsp. marginata na Fuerteventuře a Lanzarote, zasahuje i do jihozápadního Maroka, L. c. subsp. microsperma na ostrovech Gran Canaria a Tenerife, L. c. subsp. palmensis je z La Palmy a Tenerife, poddruhy L. c. subsp. rosula-venti a L. c. subsp. succulenta se vyskytují na Selvagenských ostrovech, poslední dva poddruhy L. c. subsp. fruticosa a L. c. subsp. spathulata na Kapverdských ostrovech.
Ekologie: Roste na skalnatých stanovištích, v lesních lemech i křovinách, někdy také na ruderálních stanovištích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete po celý rok.
Lobularia canariensis
Popis: Vytrvalá bylina až nízký polokeř, 10–25(–70) cm vysoký. Lodyhy jsou vystoupavé až přímé, na bázi dřevnatějící. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité až kopinaté, celokrajné, na vrcholu většinou tupé. Květenství je hroznovité, květy 4četné, kališní lístky jsou zelené, někdy až narůžovělé, korunní lístky bílé. Plodem je obvejcovitá až okrouhlá šešulka, plochá.
Lobularia canariensis
Lobularia canariensisLobularia canariensis
Fotografováno dne 12. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Barranco de la Virgen).