LOTUS GOETZEI Harms – štírovník / ľadenec

Syn.: Lotus discolor auct., non E. Mey., Lotus oehleri Harms, Lotus oxyphyllus Harms, Lotus tigrensis Baker
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Lotus goetzei

Rozšíření: Roste v afrických horách, a to především ve východní části kontinentu. Znám je z Eritrey, Etiopie, Ugandy, Keni, Tanzanie a Malawi.

Ekologie: Stanovištěm jsou horské trávníky, ve východní Africe roste v nadmořské výšce 1500–3700 m, v Malawi v nadmořské výšce 2200–2350 m.

Lotus goetzei

Popis: Vytrvalá bylina až polokeřík s přímými, vystoupavými nebo poléhavými, na bázi dřevnatějícími lodyhami až 1(–2) m dlouhými. Listy jsou střídavé, zdánlivě lichozpeřené, bazální lístky (postavením připomínají palisty) jsou kosníkovité, asymetrické, až 1,5 cm dlouhé a 0,8 cm široké, postranní lístky a lístek koncový jsou obvejčité, až 1,8 cm dlouhé a 0,7 cm široké, s klínovitou bází, na okraji podvinuté a brvité, na ploše často roztroušeně chlupaté, většinou červeně tečkované; palisty jsou nahrazeny červenavými drobnými žlázkami. Květenstvím je 2–5květý okolík na 0,5–4 cm dlouhé pýřité stopce; kalich má trubku asi 2 mm dlouhou a trojúhelníkovité cípy dlouhé 2,5–3,5 mm, bývá načervenalý, řídce chlupatý; koruna je bílá nebo krémová, pavéza a člunek alespoň na špičce jsou červeně nebo fialově proužkované nebo skvrnité, pavéza je 8,5–10 mm dlouhá a 4–5,5 mm široká, uťatá, křídla jsou 8,5–9 mm dlouhá, člunek je asi 1 cm dlouhý, zakřivěný, špičatý; semeník je asi 7 mm dlouhý, s čnělkou lehce nahoru prohnutou. Lusk je asi 1,1 cm dlouhý, obsahuje až 16 semen.

Poznámka: Druh náleží do velmi komplikované a dosud nedostatečně prozkoumané příbuzenské skupiny Lotus discolor agg. Druhy z tohoto komplexu se vyskytují v různých částech tropické Afriky, zejména v horách. V některých částech areálu jsou populace vyhraněné, ale např. i z Etiopie se uvádějí plynulé přechody mezi více typy.

Lotus goetzei
Lotus goetzei
Lotus goetzei

Fotografováno dne 6. 11. 2013 (Etiopie, Lalibela, masiv Abuna Yosef, Wedebiye).